REKLAMA

Andrzej Duda uczci 25 lat demokratycznego prawa wyborczego w Polsce

  • Autor: GP
  • 21 czerwca 2016 10:37
Andrzej Duda uczci 25 lat demokratycznego prawa wyborczego w Polsce Andrzej Duda na wręczeniu odznaczeń państwowych w Zamku Królewskim w Warszawie. (fot.:Grzegorz Jakubowski KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent zapowiedział swój udział w uroczystościach "25 Lat Demokratycznego Prawa Wyborczego i Organów Wyborczych w Polsce."
• W 1990 i 1991 roku parlament przyjmował pierwsze ordynacje wyborcze, które były w pełni demokratycznymi procedurami elekcji przedstawicieli narodu.

Prezydent Andrzej Duda i jego Kancelaria informują, że w czwartek (23 czerwca) prezydent weźmie udział w obchodach zatytułowanych "25 Lat Demokratycznego Prawa Wyborczego i Organów Wyborczych w Polsce."

Miejscem spotkania, w czasie którego Andrzej Duda wygłosi przemówienie, będzie Zamek Królewski w Warszawie.

Czytaj: Biurokracja podatkowa zostanie uproszczona zapowiada rząd

Będzie to uroczystość jubileuszowa demokratycznych zmian w Rzeczpospolitej, które zakończyły proces transformacji, rozpoczęty w latach 80 XX wieku.

8 marca 1990 roku sejm uchwalił ordynację wyborczą do rad gmin Jesienią tego roku Lech Wałęsa został wybranym pierwszym Prezydentem RP w oparciu o demokratyczną ordynację wyborczą. 28 czerwca 1991 r., tę datę będzie się upamiętniać, została uchwalona ordynacja wyborcza do Sejmu. Weszła w życie 3 lipca 1991 r.

Był to szereg zmian, które zwieńczyło zarządzenie prezydenta RP z dnia 5 lipca 1991 r., które powołało Państwową Komisję Wyborczą (PKW). Kluczowy, stały organ wyborczy w Polsce, który działa do dziś i koordynuje wybory w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • glaertes1 2016-06-21 15:48:14
    Chyba sobie kpicie z nas? Ile było fałszerstw, urn z dykty, które można było przerobić na swoje wyniki! Panie Duda to ciągle tylko dalszy ciąg hucpy?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA