REKLAMA

Andrzej Duda w Davos: Drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte

  • Autor: PAP/AT
  • 25 stycznia 2018 12:58
Andrzej Duda w Davos: Drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte Powinniśmy pokazywać, że Unia Europejska jest jednością - podkreślił prezydent w Davos (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Jakub Szymczuk)

Unia Europejska powinna się rozwijać po to, żebyśmy, jako wielka gospodarka unijna, byli coraz bardziej konkurencyjni i po to, żeby UE miała dopływ tej świeżej myśli - podkreślił w prezydent Andrzej Duda.

  • Prezydent Andrzej Duda przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  • Absolutnie nie wolno zamykać drzwi do Unii Europejskiej - powiedział.
  • Powinniśmy pokazywać, że Unia jest jednością, jest żywa i jest otwarta na te kraje i społeczeństwa, które chcą do niej przystąpić - zaznaczył.

Szef państwa przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos; w czwartek (25 stycznia) spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

Duda relacjonował, że z Vucziciem rozmawiał głównie o sytuacji na Bałkanach, zwłaszcza na Bałkanach Zachodnich. "Pytałem prezydenta, o to, jak on widzi tę sytuację. Mówił mi o bardzo trudnej sytuacji, skomplikowanej niezwykle w Bośni - oczywiście na tym tle politycznym, etnicznym" - powiedział prezydent. Jak dodał, poruszono również temat Kosowa.

Czytaj też: Premier: Sklejamy rozbity po kryzysie świat

Duda podczas spotkania podkreślił, że Polska wspiera "europejskie, unijne aspiracje" Serbii. "Uważam, że drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte (...) zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy kryzys związany z Brexitem, bo my wszyscy powinniśmy pokazywać, że Unia jednak jest jednością, jest żywa i jest otwarta na te kraje i społeczeństwa, które do Unii Europejskiej chcą przystąpić" - mówił prezydent.

Według niego "absolutnie nie wolno zamykać drzwi" do Wspólnoty. "Tych, którzy do Unii aspirują, powinniśmy zapewniać o tym, że jeżeli spełnią wymagane kryteria, to zostaną do UE przyjęci".

Duda oświadczył, że UE powinna się rozwijać po to, "żebyśmy my, jako wielka gospodarka unijna, byli coraz bardziej konkurencyjni i po to, żeby miała UE dopływ tej świeżej myśli". "Żebyśmy mogli wykorzystywać też to nowe, co przynoszą ze sobą nowe kraje członkowskie, tak jak przyniosła Unii Europejskiej Polska" - stwierdził prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA