REKLAMA

Andrzej Duda zaprzysiągł sędzię Julię Przyłębską

  • Autor: GP
  • 09 grudnia 2015 09:09
Andrzej Duda zaprzysiągł sędzię Julię Przyłębską Andrzej Duda i sędzia Julia Przyłębska (fot twitter.com, Kancelaria Prezydenta RP)

W środę rano prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę ostatniej z piątki sędziów wybranych do TK przez sejm obecnej kadencji. W czasie uroczystości głowa państwa ustosunkowała się i wyjaśniała swoje ostatnie decyzje w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny.

Andrzej Duda w środowy poranek zaprosił do Pałacu Prezydenckiego dziennikarzy na uroczystość zaprzysiężenia Julii Przyłębskiej. Odniósł się także do sytuacji, jaka w ostatnich dniach rozgrywa się wokoło Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent pogratulował ślubującej udanego wyboru do tak ważnego ciała, jakim jest Trybunał Konstytucyjny.

- W istniejącym w Polsce stanie prawnym podjęte przez Sejm decyzje są obowiązujące – mówił prezydent Duda. - To decyzje podjęte przez najwyższy w Polsce organ ustawodawczy, wybrany przez naród w powszechnych wyborach. Sejm stanowi emanację aktualnej woli społecznej.

Prezydent prosił też, by pamiętać, że Trybunał nie jest sądem faktów, a sądem prawa. W myśl głowy państwa ocenia on podstawę prawną wyboru, ale nie samą procedurę.

- Nie może (Trybunał – red.) oceniać uchwał podejmowanych przez Sejm, bo są podejmowane w sprawach indywidualnych i nie stanowią aktów normatywnych. Wyrok TK nie unieważnia uchwał podjętych przez Sejm. Uchwały te pozostają w mocy i prezydent RP dzisiaj te uchwały wykonuje.

Media społecznościowe

Po uroczystości w mediach społecznościowych dziennikarze i politycy oceniali wystąpienie i sam fakt zaprzysiężenia sędzi Przyłębskiej.

Źródło: twitter.com

Źródło: twitter.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • franka 2015-12-09 11:42:40
    Gratuluję przewrotnych działań na rzecz jednoczenia narodu. To dobitny przykład co znaczą obietnice PAD, Pani Szydło i Pana Kaczyńskiego. Tyle co splunięcie. Jak się teraz czują hierarchowie Kościoła, bo ja katoliczka podle. Nie takiej etyki i szacunku dla bliźnich mnie uczono. Ale za czasów Kardynała Tysiąclecia był inny standard. Szkoda, że 1050 rocznica od przyjęcia Chrztu przez Polskę będzie przebiegała w atmosferze najgłębszych od lat podziałów w Narodzie. POGRATULUJCIE sobie PISowcy bezrefleksyjni działacze. Władza za wszelka cenę. To się sprawdza, ale na krótka metę. Smutne ta nasza rzeczywistość i przez to nawet zbliżające się piękne rodzinne święta nie pomogą w jednoczeniu Narodu ale co smutniejsze także wielu Rodzin
  • PSL zdrajcy, oszuści 2015-12-09 09:59:46
    Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie iż, dokonał zaprzysiężenia sędzi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej! Wszelkie nadzieję na zmiany dla dobra Nas wszystkich, społeczeństwo pokłada w wybranej większości parlamentarnej w 2015roku, Prawo i Sprawiedliwość. Apelujemy odbierzcie majątki złodziejom z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy rozkradli doszczętnie kraj przez ostatnie osiem lat, po upadłym politycznie złodziejskim SLD.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA