REKLAMA

Andrzej Zybertowicz: Widzę zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i Polski

 • Autor: PAP/AT
 • 30 stycznia 2018 13:29
Andrzej Zybertowicz: Widzę zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i Polski Twarda obrona topornie robiona może przynieść Polsce wiele szkody - powiedział profesor Zybertowicz (Andrzej Zybertowicz, fot.zybertowicz.pl)

Gwałtowność reakcji izraelskiej być może ma źródło w tym, że zabrakło sygnałów wyprzedzających np. z naszej placówki w Izraelu o tym, że tam toczy się jakaś wewnętrzna gra polityczna, która rykoszetem może uderzyć w nas, że są w Izraelu podmioty polityczne lub biznesowe, które zagrają kartą polską w swoich sprawach - ocenił prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz.

 • Sejm uchwalił w piątek (26 stycznia) nowelizację ustawy o IPN.
 • W sobotę (27 stycznia) ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".
 • Na polu narracji widzę największe zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i dla Polski - powiedział  Zybertowicz.
 • Jak dodał, "dobra zmiana" może się "wywrócić", jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski na świecie.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Czytaj też: Szczerski po spotkaniu z ambasador Izraela: Rozmowa była trudna

Prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz, pytany w radiu Wnet, co wraz z prezydentem Andrzejem Dudą zamierzają zrobić z tym, że przedstawiciele państwa Izrael wypowiadają się obraźliwie o Polsce, odparł, że "to pytanie powinno być skierowane do tych, którzy dysponują zasobami i instrumentami".

"Głównym dysponentem zasobów w naszym systemie politycznym jest premier; i on odpowiada bezpośrednio za instytucje, które mają możliwości i obowiązek ochrony polskiego wizerunku" - przypominał prof. Zybertowicz.

Czytaj też: Izrael chce zablokować ustawę reprywatyzacyjną?

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń w Auschwitz, prof. Zybertowicz ocenił, że "gwałtowność reakcji izraelskiej" być może ma źródło w tym, że zabrakło sygnałów wyprzedzających np. z naszej placówki w Izraelu o tym, "że tam toczy się jakaś wewnętrzna gra polityczna, która rykoszetem może uderzyć w nas (...), że są w Izraelu podmioty polityczne lub biznesowe, które zagrają kartą polską w swoich sprawach".

Zybertowicz ocenił, że w sytuacji, gdy zmieniła się przestrzeń informacyjna, należy zbudować "maszynę bezpieczeństwa narracyjnego", ponieważ w dzisiejszym świecie "narracja staje się bezpośrednim stykiem z przeciwnikiem".

Czytaj też: Gowin: Reakcja Izraela wynika z przekłamań

"Tak samo jak wydajemy miliardy złotych na sprawność i unowocześnienie naszego systemu bezpieczeństwa militarnego, musimy wydawać setki milionów złotych na precyzyjne punktowe rozpoznawanie tych miejsc, gdzie w przestrzeni światowego obiegu informacji tworzone są obrazy Polski - i przeciwdziałanie kłamstwom neutralizowanie nieporozumień i aktywne promenowanie tego, co jest pozytywnym naszym dorobkiem" - powiedział prof. Zybertowicz.

"W odróżnieniu od wielu rzeczy w polityce, które mogą być robione topornie, narracja w dzisiejszym świecie musi być robiona finezyjnie i inteligentnie" - podkreślił. "Twarda obrona topornie robiona może przynieść Polsce wiele szkody"- dodał.

"Na polu narracji widzę największe zagrożenia i dla obozu dobrej zmiany i dla Polski w ogóle" - mówił prezydencki doradca. Ocenił też, że "dobra zmiana może się wywrócić, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski".

"Istotą rzeczy jest to, że polskie państwo musi uświadomić sobie nowe, wrażliwe pole aktywności, które nie może być traktowane, jako jedno z drugoplanowych" - powiedział. Dodał, że "nie możemy działać jednorazowo", potrzebna jest "zwarta konstrukcja", a wszystkie "działania muszą być kompleksowe". Pytany o to, kto miałby zbudować tę konstrukcję, odparł: "Odpowiedzialność spoczywa na premierze".

Prezydencki doradca zaznaczył też, że "od wizerunku Polski za granicą zależy to, jak łatwo polscy biznesmeni nawiązują kontakty i kontrakty". "Jeśli Polska ma zły wizerunek (...), to przekłada się to na koszty uprawiania biznesu, zarówno wielkich molochów, jak i spółek skarbu państwa i tysięcy kreatywnych polskich przedsiębiorców" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • WoWa 2018-02-14 12:00:08
  A kto zagrożenie spowodował ? Ja nie. Rozumiem, że chce Pan Zybertowicz usprawiedliwić zasieki na granicach, łapanki i aresztowania w godzinach porannych i nocnych oraz przygotowania do wojny z sąsiadami.
 • kubratek 2018-02-06 15:21:17
  Do Komuna wróciła: Głupi baranie, czy ty nie rozumiesz, że to nie My Polacy obrażamy "połowę Świata", tylko Nas obrażają i plują Nam w twarz ??? Czy ty w ogóle chodziłeś do jakiejś Szkoły ??? Twoje wypowiedzi świadczą o tym, że masz chęć wstąpić do PO a potem wyjechać do Berlina i podpisać Volkschlistę. Możesz też jechać do Hajfy.
 • :-) 2018-01-31 12:18:56
  Do Mr Remmoz: Jasna i w ramach pokazania że jesteśmy twardzi dajmy wszystkim po psyku. Wtedy z pewnością będą nas szanować. Taka polityka jaka władza. Widać że rządzą ci którzy zostali wychowani w komunie bo próbujemy udawać Związek radziecki. Tylko brakuje nam ich argumentów.
 • Mr Remmoz 2018-01-31 11:45:11
  Spokojnie, spokojnie. Tylko nikogo nie przepraszajmy, że żyjemy. Na pochyłe drzewo nawet i koza skacze.
 • Delaney 2018-01-31 08:59:34
  Zagrożeniem, są tacy tępi ludzie, jak ten cały zybertowicz!
 • Do_Volksdeutcha 2018-01-30 17:49:22
  Do do ciemnogrodu: Dziękuję za potwierdzenie mojej opinii o wyborcach PO. I jak napisałem nazywaj mnie jak chcesz - nizinami intelektualnymi też, akurat zdanie takich jak ty, i tobie podobnych niewiele mnie obchodzi (co uczyniłeś, za co dziękuję). W przeciwieństwie do ciebie, znam prawdę - i prawdy ani ty, ani nikt inny nie zagłuszy. Nie mam się czego wstydzić. Wynoś się do Niemiec, i tam głoś swoją wersję historii.
 • do ciemnogrodu 2018-01-30 17:13:38
  Do Do_Volksdeutcha: O czym ty piszesz? Widać że jak każdy PISlamistyczny wyborca nie masz pojęcia o tym co się dzieje. Co do antyfaszystów, tak mają się dzisiaj gorzej niż faszyści, rasiści i ksenofoby których PIS wspiera. Polska nie brała udziału w holokauście jako Państwo ale Polacy owszem brali często czynny udział. NIE O TO JEDNAK CIEMNIAKU Z NIZIN INTELEKTUALNYCH CHODZI. Chodzi o to że PIS nie pozwalając na mówienie o zbrodniach Polaków, zakłamuje prawdę, Podobni już robił w wielu innych przypadkach, na przykład żołnierzy wyklętych, z których wielu popełniło zbrodnie wojenne i robiąc bohatera wojennego z gościa który 3 grudnia spał do południa. Niemcy tak naprawdę w tym przypadku w ogóle nie mają znaczenia chociaż oczywistym jest że byli sprawcami wszystkich tych nieszczęść. Polacy im tylko pomagali ale niektórzy z dużą chęcią. Właśnie taka retoryka jak twoja jest stosowana przez PIS i dlatego właśnie nie mamy już przyjaciół w UE bo nawet Węgry głosują przeciwko nam tam gdzie widzą swój interes.
 • Do_Volksdeutcha 2018-01-30 16:34:04
  Do Komuna wróciła: Aha. Rozumiem. A więc w twoim mózgu świat wygląda tak - rządzi nami niedobry PiSlam, który zaprzecza wielkim prawdom historycznym. Na Wołyniu mordowaliśmy Ukraińców, w Polsce Żydów - i walczyliśmy z Niemcami którzy napadli nas, aby ratować z polskich obozów koncetracyjnych żydów i budować integrację europejską... Wszak każde dziecko wie że Hitler był polakiem. Następnie przegraliśmy II Wojnę Światową którą wywołaliśmy, i dostaliśmy się słusznie pod władzę Rosji. Obecnie prześladujemy "komunistów, antyfaszystów i innych demokratów" (a żebyś się nie zdziwił jest to cytat z REZOLUCJI przeciwko Polsce B8-0595/2017), czyli według twojej logiki PiS prześladuje sam siebie. Mam dosyć takich idiotów jak ty, ludzy nazywasz matołkami a sam jesteś ciemny jak ormowiec. Obecny rząd mówi prawdę - POLACY NIE BRALI UDZIAŁU W HOLOCAUŚCIE, NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ I MORDOWAŁY POLAKÓW - a twoi germanofilscy idole (mówię tu o PO), twierdzą coś innego. Na takich jak ty kiedyś było określenie - Volksdeutsch. Jeżeli ci się tu nie podoba, to zostaw nas polskich "podludzi", i wynoś się do kraju wolności i postępu. I proszę nie odpowiadaj że jesteś polskim patriotą, bo opowiadasz się za kłamstwami historycznymi, i jesteś niczym więcej jak zdrajcą. Nazywaj mnie PiSlamistą, kaczystą, nazistom, czy jak tam chcesz. PRAWDY NIE ZMIENISZ.
 • Komuna wróciła 2018-01-30 15:49:17
  Do Bogdan Warturek: Z obserwacji - Niemcy obrażone, Francja obrażona, Rosja obrażona, Ukraina obrażona, teraz Izrael. Doprawdy trzeba być matołkiem żeby prowadzić taką dyplomację. Cały świat (w tym USA - nasz przyjaciel) mówi że rządzą nami ludzie o nienajwyższych lotach ale za to z dyktatorskimi zapędami tylko że oni tego nie rozumieją bo są na to zbyt niewyrafinowani.
 • Bogdan Warturek 2018-01-30 14:30:18
  Do Komuna wróciła: ty tak z głowy, czy z głupoty piszesz?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA