REKLAMA

Angela Merkel: umowa koalicyjna podstawą stabilnego rządu

  • Autor: PAP/rs
  • 07 lutego 2018 16:08
Angela Merkel: umowa koalicyjna podstawą stabilnego rządu - Opłacało się - powiedziała Angela Merkel po sfinalizowanych negocjacjach koalicyjnych. Fot. Shutterstock.com

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jest przekonana, iż umowa koalicyjna chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami (SPD) może być podstawą dobrego, stabilnego rządu, którego potrzebuje kraj "i którego oczekuje od nas wielu na świecie".

"Opłacało się" - powiedziała Merkel po sfinalizowanych w środę negocjacjach koalicyjnych. Przyznała, że rozmowy były trudne, ale "było warto". Podkreśliła, że "sygnaturą" nowego rządu są stabilne finanse. Zaakcentowała potrzebę inwestowania w infrastrukturę i digitalizację.

Szef SPD Martin Schulz, który w nowym rządzie ma zostać ministrem spraw zagranicznych, podkreślił, że na umowę koalicyjną socjaldemokraci mieli "znaczny wpływ". Wyeksponował elementy dotyczące lepszego wsparcia rodzin i pracowników. Podziękował przywódcom partii chadeckich za gotowość do kompromisu. - Myślę, że osiągnęliśmy coś, co będzie nowym przebudzeniem dla Europy i nową dynamiką dla Niemiec - powiedział.

Podkreślił, że "z tą umową koalicyjną Niemcy znów będą odgrywać aktywną i wiodącą rolę w Unii Europejskiej".

Szef bawarskiej CSU Horst Seehofer wyraził przekonanie, że w negocjacjach koalicyjnych "znaleziono właściwe odpowiedzi na rezultat wrześniowych wyborów" (do Bundestagu). Uznał, że umowa koalicyjna dobrze nadaje się do przezwyciężania podziałów w Niemczech. W nowym rządzie Seehofer ma objąć resort spraw wewnętrznych.

Zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały w tych wyborach wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD.

Teraz o powstaniu koalicji zdecydują w referendum członkowie SPD. Do udziału w tym referendum, którego przedmiotem będzie umowa koalicyjna, uprawnionych jest 463 723 członków SPD. Od początku roku partia ta pozyskała 24 339 nowych członków. Przeciwnicy powtórki wielkiej koalicji (chadecji z socjaldemokratami) w SPD, zwłaszcza młodzieżówka tej partii, zabiegali o nowych członków pod hasłem "wstąp (do partii), powiedz nie". Dpa pisze, że wyniku referendum można oczekiwać 3-4 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • rolnik z Wyżysk Dolnych 2018-02-08 01:15:29
    a mawia się do trzech razy sztukaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA