REKLAMA

Anna Maria Anders zdobyła mandat senatora w okręgu nr 59

 • Autor: PAP/JS
 • 07 marca 2016 08:01
Anna Maria Anders zdobyła mandat senatora w okręgu nr 59 Na Anders oddano 30 661 głosów (47,26 proc.) (fot. twitter/Anna Maria Anders)

Kandydatka PiS Anna Maria Anders zdobyła mandat senatora w wyborach uzupełniających w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego - poinformowała oficjalnie w poniedziałek nad ranem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku.

Na Anders oddano 30 661 głosów (47,26 proc.). Drugi wynik miał Mieczysław Bagiński - kandydat PSL, popierany też przez PO i Nowoczesną, który zdobył 26 618 głosów (41,03 proc.)

Kolejne wyniki uzyskali: Jerzy Ząbkiewicz (startujący z własnego komitetu wyborczego "Praca i Przyszłość - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu") - 4 177 głosów (6,44 proc.), Szczepan Barszczewski (Partia KORWiN) - 1 992 głosy (3,07 proc.), Sławomir Gromadzki (zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Szary Obywatel") - 764 głosy (1,18 proc.) oraz Andrzej Chmielewski (Samoobrona) - 669 głosów (1,03 proc.)

Uprawnione do głosowania były w tym okręgu 341 382 osoby. Frekwencja wyborcza wyniosła 17,11 proc.

Okręg wyborczy nr 59 obejmuje powiaty podlaskie: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Przeprowadzano tam niedzielne głosowanie, ponieważ wybrany na senatora w październiku 2015 roku Bohdan Paszkowski (PiS) niedługo potem został wojewodą podlaskim.

Paszkowski jesienią ub.r. wygrał wybory w tym okręgu, zdobywając 76 569 głosów (49,65 proc.). Frekwencja wyborcza była wówczas dużo wyższa i wyniosła 42,8 proc. Również startujący wtedy w wyborach Bagiński miał - podobnie jak teraz - drugi wynik i uzyskał poparcie 42 671 wyborców.

Województwo podlaskie ma w sumie trzy mandaty senatorskie. Pozostałe dwa jesienią zdobyli również kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. To senator Jan Dobrzyński (okręg nr 69, obejmujący m.in. Białystok) i Tadeusz Romańczuk (okręg nr 61, południowa i południowo-zachodnia część województwa).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Bartek 2016-03-21 00:44:22
  Do oświecenie: twoja naiwność przypomina mi tą kiedy Kidawa dostała duży dom bo jej dziadek miał zasługi. I co z tego że jej ojciec był bohaterem? Ona nie zrobiła nic bohaterskiego a po za tym Gen. Anders był z pochodzenia Niemcem - Polskość poczuł dopiero po 1918 a jej matka etniczną Ukrainką. Własnych dzieci nie nauczyła mówić po Polsku i to ma być patriotka? Urodzona w Londynie gdzie spędziła resztę życia. Takiego udawania Polskości już Prezydentowa Sabbatowa udawała. Nienawidzę PO-PSL-ZL-KOD ale taka jest prawda o Anders.
 • oświecenie 2016-03-12 14:46:26
  Do Bartek: Pani Anders dobrze włada językiem polskim , ciekawe jak władają językiem polskim ci demagodzy z PO - PSL i KOD ; depczą historię Polski , zawłaszczyli bezprawnie dobra narodowe , wprowadzili , patologię , korupcję i nepotyzm we wszystkich instytucjach publicznych , sądach i prokuraturach , a sami są bezkarni , nikt ich nie rozliczył z afer i skandali jako funkcjonariuszy publicznych , walczą z dobrą zmianą , nie szanują demokratycznych wyborów w Polsce , wprowadzają populizm masowy , szukają kozła ofiarnego i sami są kozłami . Wsłuchaj się lepiej jak oni władają językiem polskim i jakich wyrazów obcych , kłamliwych i obrzydliwych używają , To demagodzy i populiści. Pani Anders nie zniża się do ich poziomu kultury języka polskiego w ich wykonaniu , czy ty człowieku tego nie widzisz ???? Owszem jest patriotką . bo została wychowana w rodzinie rządu polskiego na uchodźstwie , czyżbyś nie znał historii z lat II wojny światowej. Najpierw doucz się o rządzie polskim na uchodźstwie w latach wojennych , może umysł rozświetli się i nie będziesz obrażał polskich patriotów na całym świecie .
 • Bartek 2016-03-12 14:22:05
  Całe życie w Anglii spędziła a teraz przyjechała do Polski po emeryturę i robi z siebie patriotkę jak nawet nie zna Polskiego.
 • cofamy się do komunizmu 2016-03-07 12:07:24
  Do NIEZŁOMNY: Człowieku napisz komentarze jeszcze raz, gdyż ona potrzebuje tłumaczą oby taki bełkot zrozumieć. Kumasz? w języku Ukraińskim lub ,jak wolisz Rosyjskim ,nie zna Anders nawet podstaw języka Polskiego.
 • spragniony123 2016-03-07 11:45:06
  Wstyd i Hańba. A jednak zwycięstwo a pompa medialna dla PO już się skończyła czas na zmianę .PiS ma okazję wykazać się bo to jeszcze 4 lata a wy już nie macie nic, aferzyści, teraz nie macie nawet możliwości zmyć waszych brudów mało tego pogrążacie się jeszcze bardziej bo gracie tą samą kartą ,nienawiścią do wszystkiego co nie wasze.A tak naprawdę co jest wasze Wyborcy dali władzę PiS no to plujecie na wyborców i to jest demokracja w waszym wydaniu ,żadnego szacunku dla człowieka i przez ten brak szacunku przegrywacie bo nie wyciągneliście wniosków z tak prostych spraw dlatego tacy matoły nie mogą rządzić krajem bo nie ogarniacie całości spraw
 • NIEZŁOMNY 2016-03-07 11:35:43
  Brawo pani Anna Anders, życzę wiele sukcesów w pracy senackiej, dla dobra Polski i Polaków. POWODZENIA.
 • Wstyd i Hańba 2016-03-07 09:29:49
  Przy propagandzie całego Rządu wszystkich ministrów itd. Frekwencja w bastionie PiS 17%pełna kompromitacja Rządu .Niewielką ilością głosów przeszła nad kontrkandydatkami którzy, nie mieli pompy medialnej oszustów na "Nasz "koszt jak Ukrainka do 2014roku pod szyldem PiS od 2015roku.
 • wnuczka 2016-03-07 09:07:13
  Gratuluję Pani Minister mandatu senatora , dobrze , że pokonała Pani kłamcę , oszusta i kolesia z PSL i jego kompanów korupcyjnych. Mam nadzieję , że zadba Pani o rodziny żyjące w niedostatku ekonomicznym , którzy dzięki Pani Ojcu opuścili piekło łagrów sowieckich i byli prześladowani i nękani przez UB w całej Polsce. Życzę zdrowia i wytrwałości w walce z tymi POPAPRAŃCAMI.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA