REKLAMA

Antoni Macierewicz: Dragon-17 to największe ćwiczenia w Polsce od długiego czasu

  • Autor: PAP/JS
  • 26 września 2017 17:25
Antoni Macierewicz: Dragon-17 to największe ćwiczenia w Polsce od długiego czasu Minister Antoni Macierewicz odwiedził stanowisko kierowania ćwiczeniem, gdzie zapoznał się ze scenariuszem manewrów i porozmawiał z żołnierzami. (fot. MON/twitter)

Ćwiczenia Dragon-17, które odbywają się m.in. na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) to największe ćwiczenia prowadzone w Polsce od długiego czasu – powiedział na tamtejszym poligonie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

•  Minister odwiedził stanowisko kierowania ćwiczeniem, gdzie zapoznał się ze scenariuszem manewrów i porozmawiał z żołnierzami.

• Macierewicz powitał także przed stanowiskiem prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zobaczy dynamiczną prezentację możliwości bojowych pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach.

"To największe ćwiczenia, jakie były prowadzone w Polsce, od długiego czasu. Ćwiczenia Dragon to 17 tys. żołnierzy; tutaj w Drawsku Pomorskim to jest blisko 6 tys. żołnierzy, a także 1,5 tys. jednostek sprzętu" - powiedział Macierewicz wizytujący ćwiczenia. "Rzeczywiście potężne ćwiczenia (zakładające-red) współgranie z Wojskami Obrony Terytorialnej i z organizacjami proobronnymi" - dodał.

Jak powiedział, ćwiczenia mają charakter obronny, a głównymi siłami są wojska polskie. "Bierze w nich udział 12 państw, ale głównie to są siły narodowe. Siły innych państw w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Łotwy, ale także takich państw jak Ukraina i Gruzja, to jest blisko 600 żołnierzy. (…) Chodzi o obronę prowadzoną siłami armii polskiej wraz z pomocą żołnierzy innych państw i synchronizację działań z wojskami obron terytorialnej" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy o to, jak sobie radzą wojska obrony terytorialnej, odparł: "To są pierwsze normalne ćwiczenia, w których wojska obrony terytorialnej biorą udział". "Zarówno z dowództwa tych wojsk, jak i dwóch brygad tego rodzaju wojsk. Znakomicie, jak mówią dowódcy, świetnie sprawdzają się we wszystkich wyznaczonych im zadaniach" - dodał.

Dziennikarzy pytali także Macierewicza, jak ocenia szanse na przeprowadzenie reformy dowodzenia w najbliższym czasie. "Reforma dowodzenia jest przygotowana w pełni. W związku z tym nie widzę żadnych przeszkód, żeby była zrealizowana. Jedynym problemem, czy też jedyną kwestią, która jest przed nami, jest wola polityczna poszczególnych decydentów. MON jest gotowe wcielić i zrealizować tę procedurę natychmiast" - dodał.

Minister odwiedził stanowisko kierowania ćwiczeniem, gdzie zapoznał się ze scenariuszem manewrów i porozmawiał z żołnierzami. Macierewicz powitał także przed stanowiskiem prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zobaczy dynamiczną prezentację możliwości bojowych pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach.

Dragon-17 to największe w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. W manewrach bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2017-09-27 10:52:56
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Dragon-17 to największe w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. W manewrach bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września." Jako stary "wiarus" (zaliczony do rezerwy bez odbycia służby wojskowej) jestem niezmiernie usatysfakcjonowany tym, że tą potęgą wojskową kieruje najzdolniejszy historyk wśród wojskowych, a zwierzchnikiem został najwybitniejszy prawnik konserwujący zastaną kastę prawniczą i zapobiegający mnożeniu się generałów, bo ci mogliby pokusić się o opanowanie otaczającego świata, co niekoniecznie obyłoby się bez naszych siniaków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA