REKLAMA

Antoni Macierewicz omawiał szczyt NATO z ministrem obrony Łotwy

  • Autor: PAP/GP
  • 14 marca 2016 18:11
Antoni Macierewicz omawiał szczyt NATO z ministrem obrony Łotwy Minister obrony Łotwy: Polska i Łotwa mają wspólne stanowisko w wielu kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. (fot.:twitter.com/mon_pl)

Współpraca Polski i Łotwy będzie miała istotny wpływ na skuteczną obronę wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz po rozmowach z ministrem obrony Łotwy Raimondsem Bergmanisem.

Jak relacjonował polski minister, podczas spotkania szczegółowo omówiono współdziałanie przed zaplanowanym na początek lipca szczytem NATO w Warszawie oraz wspólne prezentowanie podstawowych kwestii związanych z trwałą, wysuniętą obecnością sił NATO na wschodniej flance Sojuszu.

- Mamy tutaj w pełni wspólne stanowisko, podjęliśmy decyzję o wspólnej prezentacji naszego stanowiska - powiedział Macierewicz.

Przeczytaj: Jak Moskwa reaguje na słowa Antoniego Macierewicza?

Dodał, że podjęto też decyzję o współpracy przemysłów zbrojeniowych i dotyczącej technologii obronnych.

- Ta współpraca, która dzisiaj została zdecydowana, będzie miała istotny wpływ na skuteczną obronę flanki wschodniej, zarówno krajów bałtyckich i Polski, jak i - mam nadzieję - całego NATO - powiedział Macierewicz.

Również Bergmanis podkreślił, że Polska i Łotwa mają wspólne stanowisko w wielu kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

- Uważamy, iż skuteczna polityka odstraszania będzie skuteczniejszym, ale również tańszym sposobem na bezpieczeństwo w naszym regionie, niż gdyby to miało miejsce w przypadku konieczności odbudowywania integralności terytorialnej, czy też systemu politycznego w którymś z naszych krajów - powiedział łotewski minister, dla którego wizyta w Warszawie była pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną po zmianie rządu na Łotwie w lutym (Bergmanis jest ministrem obrony od lipca 2015 r.).

- Mówiliśmy, jak wielką strategiczną rolę odegra nadchodzący szczyt NATO, który odbędzie się w Warszawie. Będzie miał on ogromną rolę zarówno jeśli chodzi o zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, ale również jeśli chodzi o wiarygodność Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił minister obrony Łotwy.

Podziękował też Polsce za wkład w misje i projekty sojuszu, w szczególności za udział w misji Baltic Air Policing. Strzeże ona nieba Litwy, Łotwy i Estonii, które nie mają lotnictwa myśliwskiego.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Terroryści u władzy! 2016-03-14 18:44:37
    Są wstępne przymiarki przeniesienia szczytu NATO lipcowego na Litwę, z uwagi iż, Polska pogrążyła się w anarchii TK po wcześniejszym zdestabilizowaniu na aferze grupowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane gdzie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowania, społeczeństwo traktują jako bydło robocze bez żadnych praw!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA