REKLAMA

Antoni Macierewicz podpisze koncepcję obrony terytorialnej kraju

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 10:54
Antoni Macierewicz podpisze koncepcję obrony terytorialnej kraju Brygad ma być 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem (fot. mon.gov.pl)

• Minister Obrony Narodowej podpisze dzisiaj (25 kwietnia) przed południem koncepcję obrony terytorialnej kraju - poinformował rzecznik Antoniego Macierewicza, Bartłomiej Misiewicz.
• Podał, że najpierw powstanie ona we wschodnich województwach.

Misiewicz pytany przez TVP Info powiedział, że minister Macierewicz podpisze koncepcję obrony terytorialnej o godz. 11.30. Na godz. 13.00, z udziałem prezydenta, zapowiedziano w Warszawie doroczną odprawę kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP.

"To znaczy, że z tego momentu legislacyjnego przechodzimy do momentu organizacyjnego i w trzech województwach na wschodzie Polski rozpocznie się organizacja sztabów wojewódzkich, sztabów powiatowych, no i rozpocznie się tworzenie oddziałów Obrony Terytorialnej Kraju" - mówił rzecznik.

Podał, że docelowo w kraju będzie to formacja licząca kilkadziesiąt tysięcy osób. "Teraz - na sam początek - to będzie kilkaset osób, ale już pod koniec tego roku powinno być przynajmniej kilka tysięcy" - wyliczył.

Pytany, czy te działania - na początku we wschodnich województwach - są związane z postawą Rosji odparł, że wszystkie zabiegi, które wykonuje minister obrony narodowej, spotkania, regularne kontakty ze swoimi odpowiednikami w NATO są po to, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

"Nie ma wątpliwości - od dawna mówiono - również mówił o tym minister, że Rosjanie na potęgę się dozbrajają. Te ostatnie incydenty nad Bałtykiem w stosunku do amerykańskiego okrętu, ale też polskiego śmigłowca, który był na pokładzie pokazują wrogość agresora w stosunku do całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - ocenił Misiewicz.

Zobacz też: Plan Macierewicza jest ambitny. Więcej żołnierzy kosztem modernizacji?

"Jak chce się pokoju, to trzeba szykować się do wojny" - dodał.

W piątek (22 kwietnia) szef MON zapowiadał podpisanie dokumentu "w najbliższych dniach" podczas szkolenia młodzieży z klas mundurowych w Warszawie. Integralnym elementem koncepcji obrony terytorialnej będą organizacje proobronne. Będą one miały osobne działania w jej ramach, m.in. zabezpieczenie infrastruktury.

Jak zapowiedział Macierewicz, OT będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi.

Według jednej z wersji bliskich ostatecznej koncepcji OT na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w Sztabie Generalnym WP. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 osób) w każdym powiecie. Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie, pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Brygad ma być 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku - raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA