REKLAMA

Antoni Macierewicz: Polska nie posiadała armii zdolnej zapewnić bezpieczeństwo

  • Autor: PAP/KDS
  • 26 sierpnia 2017 16:43
Antoni Macierewicz: Polska nie posiadała armii zdolnej zapewnić bezpieczeństwo Naszym celem jest zbudowanie armii zdolnej samodzielnie powstrzymać zewnętrzny atak - aż do nadejścia skutecznej pomocy sojuszników - mówi szef MON (fot.mon.gov.pl)

Naszym celem jest zbudowanie armii zdolnej samodzielnie powstrzymać zewnętrzny atak, zapewniającej bezpieczeństwo i nienaruszalność granic. Przez wiele dziesięcioleci Polska takiej armii nie posiadała - mówił szef MON Antoni Macierewicz podczas poniedziałkowych (14.08) uroczystości wręczenia awansów oraz wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

- Naszym celem jest zbudowanie armii zdolnej samodzielnie powstrzymać zewnętrzny atak - aż do nadejścia skutecznej pomocy sojuszników. Ale przede wszystkim pamiętamy o zobowiązaniach, jakie nakłada na nas konstytucja RP. Armia ma służyć obronie niepodległości Polski, bronić niepodzielności terytorium, zapewnić bezpieczeństwo i nienaruszalność granic - mówił Macierewicz.

Ocenił, że przez wiele dziesięcioleci Polska takiej armii nie posiadała. - Kolejne rządy ani o tym nie myślały, ani nawet takiego celu przed sobą nie stawiały, a przecież to jest nasz obowiązek - dodał.

W swoim wystąpieniu zapowiedział, że w centrum Warszawy musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego. - Naród musi dać wyraz wielkości żołnierza polskiego, jego poświęceniu, jego chwale, jego determinacji, jego bohaterstwu - mówił Macierewicz.

Szef MON podkreślił, że chce też, aby pomniki upamiętniające Bitwę Warszawską stanęły m.in. w Radzyminie i Ossowie. - Wszędzie tam, gdzie rozstrzygały się wówczas losy Polski i losy Europy - mówił.

Zdaniem szefa MON, Wojsko Polskie jest najskuteczniejszym nośnikiem tradycji narodowej i niepodległościowej. - Wiedzieli o tym żołnierze niezłomni, gdy odmówili złożenia broni przed sowieckim okupantem. Wiedzą o tym dziś ci oficerowie, ci żołnierze, którzy tę tradycję przywracają i kultywują, nadając jednostkom wojskowym sztandary oraz imiona bohaterów walki z komunistyczną okupacją - zaznaczył.

Poniedziałkowa uroczystość odbywa się w ramach centralnych obchodów przypadającego na 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA