REKLAMA

Antoni Macierewicz spotkał się z wojskowym korpusem dyplomatycznym

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 27 stycznia 2016 20:26
Antoni Macierewicz spotkał się z wojskowym korpusem dyplomatycznym W swoim wystąpieniu szef MON zwrócił uwagę na zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w obszarze bezpieczeństwa (fot. mon.gov.pl)

· W środę (27 stycznia) w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie ministra obrony narodowej  z przedstawicielami wojskowego korpusu dyplomatycznego.
· W swoim wystąpieniu szef MON zwrócił uwagę na zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w obszarze bezpieczeństwa.
· Za najważniejszą uznał sytuację na Ukrainie i południu Europy.

–  Chcę podziękować za misję, którą tak znakomicie Państwo spełniacie, która gwarantuje dobre zrozumienie naszych państw  i naszych armii. Gwarantuje wymianę doświadczeń, które służą najlepiej pokojowi – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z wojskowym korpusem dyplomatycznym.

W swoim wystąpieniu szef MON odwołał się do sytuacji na Ukrainie. – Niestety trzeba otwarcie powiedzieć, że obok wysiłków na rzecz bezpieczeństwa i pokoju stykamy się także z groźnymi wyzwaniami - my, a co za tym cała wspólnota międzynarodowa. Jako wojskowi przyzwyczajeni jesteście do sytuacji, kiedy musimy zwiększać nasze siły zbrojne, żeby uniknąć najgorszego (…).

I tak było w ciągu ostatnich wielu lat. Nigdy jednak te konflikty nie przekraczały poziomu zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie były łamaniem fundamentalnych norm gwarantujących bezpieczeństwo świata. To niestety się zmieniło wraz z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ten proces trwa i ciągle nie udaje się wspólnocie międzynarodowej doprowadzić do przywrócenia ładu międzynarodowego  i integralności terytorialnej niepodległego państwa ukraińskiego – mówił szef MON.

Dodał, że każde pogorszenie sytuacji na Ukrainie będzie postrzegał z „olbrzymim niepokojem” i zapowiedział odpowiednie reakcje.

– Nie ukrywam, że wciąż mamy nadzieję na pełną realizację porozumień mińskich. I przyłożymy cały wysiłek, żeby tak się stało. Ale dopóki tak się nie stanie, będziemy widzieli tę sytuację jako wymagającą zasadniczego przeorganizowania zarówno polskich sił zbrojnych, jak i sojuszu, wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej, w tym stałej obecności sił zbrojnych NATO na terenie Rzeczpospolitej – powiedział szef MON.

Minister w wystąpieniu odniósł się także do sytuacji na południu Europy. Powiedział, że uderza ono w bezpieczeństwo Polski, Europy i świata. Nawiązał także do organizowanego w tym roku w Warszawie szczytu NATO

– Uczestniczymy w organizacji tego szczytu przekonani, że on doprowadzi do wzmocnienia bezpieczeństwa  i pokoju w Europie. (…) Wybór Warszawy na miejsce tego szczytu jest przypomnieniem o narodzie, który poniósł największą ofiarę w najstraszliwszej wojnie. (…) Szczyt NATO będzie szczytem pokojowym – powiedział minister Macierewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA