REKLAMA

Antoni Macierewicz: Świadomie dążono do doprowadzenia katastrofy w Smoleńsku

  • Autor: PAP/AT
  • 05 kwietnia 2017 07:58
Antoni Macierewicz: Świadomie dążono do doprowadzenia katastrofy w Smoleńsku Zbierany materiał zostanie zaprezentowany opinii publicznej od początku lotu aż do tragicznego końca we wszystkich fazach dokładnie przeanalizowanych - powiedział szef MON (Antoni Macierewicz, fot.:facebook.com)

Działanie rosyjskich kontrolerów ruchu powietrznego doprowadziło do sytuacji, w której łatwiej było o tragedię - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz.

• Materiał dowodowy zebrany przez zespół pokazuje, że to było działanie świadome i że dążono do tego, żeby ono doprowadziło do katastrofy - powiedział Antoni Macierewicz.

• Według niego "gdyby nie sprowadzono tego samolotu tak nisko, (...) dużo trudniej byłoby stworzyć to całe zamieszanie, z którym mamy po dzień dzisiejszy do czynienia".

• Powtórzył, że podkomisja smoleńska przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przygotowuje prezentację wyników swoich prac

Macierewicz, pytany w Telewizji Republika o nowe zarzuty dla kontrolerów wieży w Smoleńsku i informacje prokuratury, że kontrolerzy są podejrzani o umyślne sprowadzenia katastrofy, powiedział: "Materiał dowodowy zebrany przez zespół, a w jeszcze pełniejszym stopniu przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (jest) bardzo przekonujący; pokazujący, że to było działanie świadome i że dążono do tego, żeby doprowadziło do katastrofy".

Czytaj też: Waszczykowski: Chciałbym, aby Rosjanie zaczęli wreszcie współpracować z Polską

"Pamiętam z okresu, kiedy ten materiał dowodowy jeszcze nie był tak pełny, wskazywaliśmy na to (...) że kontrolerzy sprowadzali ten samolot do tragedii, do katastrofy. Chociaż - i to trzeba podkreślić koniecznie - panu majorowi (Arkadiuszowi) Protasiukowi udało się z tej pułapki uciec; ostatecznie to nie to działanie stało się przyczyną tragedii, chociaż doprowadziło do sytuacji umożliwiającej takie rozstrzygnięcie tego dramatu, żeby jak najlepiej udawał naturalną katastrofę" - powiedział szef MON.

Według niego "gdyby nie sprowadzono tego samolotu tak nisko, (...) dużo trudniej byłoby stworzyć to całe zamieszanie, z którym mamy po dzień dzisiejszy do czynienia. Samolot, który by się rozpadł 50, 60, 150 metrów nad ziemią, nie mógłby udawać naturalnej katastrofy" - powiedział minister.

Katastrofa Smoleńska: Fragmenty samolotu TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Powtórzył, że podkomisja smoleńska przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przygotowuje prezentację wyników swoich prac, w tym "setek, jeżeli nie więcej" eksperymentów i symulacji. Dodał, że zbierany przez kilkanaście miesięcy materiał "zostanie zaprezentowany opinii publicznej od początku lotu aż do tragicznego końca we wszystkich fazach dokładnie przeanalizowanych, z materiałem dowodowym potwierdzającym hipotezy, jakie naukowcy w tej sprawie sformułowali".

Na pytanie, czy zdziwiło go coś, o czym nie było dotychczas wiadomo, a co odkryła podkomisja, Macierewicz odparł: "Jeżeli mnie coś naprawdę bardzo zaskoczyło, a jest taka kwestia (...), to coś, co funkcjonowało w obiegu publicznym - pewna hipoteza czy przypuszczenie - ale które propaganda mająca uniemożliwić badanie tak dalece otorbiła (...) że w ogóle nie podejmowano jej analizy, a już zwłaszcza nie podejmowano eksperymentów mających sprawdzić, czy tak mogło być, czy nie". "Okazuje się, że tak mogło być i myślę, że tak niestety było" - powiedział

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Aleksander Kujawski 2017-04-07 21:18:12
    Panie Ministrze Antoni Macierewicz ! Najleprzym dla Pana wyjsciem z honorem jest podanie się do dymisji! W innym przypadku, proponuję Panu przebadanie się u psychologa. Czy Pan nie czuje, że Pan się ośmiesza publicznie? Żal mi Pana, bo za dużo popełnia Pan błędów!!! Radzę przemyśleć i podjąć decyzję przejścia na emeryturę! Niech pan ratuje swoją opinię i honor Polaka
  • Lekarz 2017-04-05 22:29:56
    Ten to ma "zdrowie" Jak nakręcona katarynkaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA