REKLAMA

Artykuł ministra Waszczykowskiego podbija zagraniczną prasę

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 28 stycznia 2016 20:35
Artykuł ministra Waszczykowskiego podbija zagraniczną prasę Resort zapewnia, że tekst ministra Waszczykowskiego nie był sponsorowany, a o publikacji decydowały same redakcje (fot. twitter.com)

· MSZ informuje o sukcesie artykułu ministra Witolda Waszczykowskiego „Jakiej Unii chce Polska?”.
· Resort zapewnia, że tekst nie był sponsorowany, a o publikacji decydowały same redakcje.
· MSZ twierdzi, że to bezprecedensowy sukces.

W ubiegłym tygodniu w 26 najważniejszych, opiniotwórczych europejskich tytułach prasowych ukazał się artykuł ministra Witolda Waszczykowskiego „Jakiej Unii chce Polska?”.

Został on opublikowany m.in. w  Niemczech, we Włoszech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Czechach,  w Szwecji, w Austrii, na Ukrainie i w Hiszpanii. Artykuł zamieścił też największy dziennik Australii – „The Australian”.

Informacje o jego treści podały także krajowe agencje prasowe. Był on też szeroko cytowany i komentowany w wielu innych mediach, serwisach informacyjnych, na forach dyskusyjnych oraz na blogach. Większość reakcji miała ton życzliwy dla naszego kraju.

MSZ zapewnia, że to bezprecedensowy sukces w zakresie dyplomacji medialnej i budowy pozytywnego wizerunku Polski za granicą. Z przeprowadzonej przez Biuro Rzecznika Prasowego MSZ analizy wynika, że nie zdarzyło się jeszcze, aby artykuł autorstwa polityka ukazał się w tak znacznej liczbie krajów. „Zwykle tego typu teksty – i to nawet autorstwa przywódców światowych mocarstw – publikowane są najwyżej w kilku gazetach” – informuje resort.

Jak podkreśla, tekst nie był sponsorowany. O publikacji zdecydowały same redakcje.

Minister Waszczykowski pisał w tekście: "Demokracja w Polsce nie jest zagrożona. Nie odwracamy się też plecami do Europy. Przeciwnie, chcemy odgrywać wiodącą rolę w budowaniu Europy, która będzie silniejsza, elastyczna i zakorzeniona w solidarności".

Szef polskiej dyplomacji zaznaczał przy tym, że „próba zreformowania Trybunału Konstytucyjnego nie jest atakiem na rządy prawa”. "Właściwe funkcjonowanie Trybunału ma kluczowe znaczenie dla istnienia praworządności w Polsce" – dodawał.  W ocenie ministra kwestia naprawienia funkcjonowania mediów publicznych w Polsce służyć ma z kolei przywróceniu poczucia misji i zagwarantowaniu ich pluralizmu, niezależności i obiektywizmu.

Minister Witold Waszczykowski pisał, że Polska jest gotowa do dialogu z Unią Europejską, a przykładem otwartości polskiego rządu była obecność premier Beaty Szydło na sesji Parlamentu Europejskiego i jej udział w debacie. Jak ocenia minister Waszczykowski sztuczny spór z Warszawą oznacza dalsze osłabianie UE i blokowanie jej zdolności do stawienia czoła poważnym wyzwaniom. "Dla krajów członkowskich priorytetem powinno być zatem utrzymanie jedności w ramach Unii i umocnienie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa"- uważa minister zaznaczając, że w interesie Polski leży, aby UE była bezpiecznym miejscem, w którym nasz kraj może zakotwiczyć swoje interesy.

"Polska będzie aktywnym i odpowiedzialnym członkiem UE. Jesteśmy za umocnieniem wewnętrznej solidarności i odpowiedzialności" – pisze minister Witold Waszczykowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • spragniony123 2016-01-29 21:59:50
  Strzał w dziesiątkę .Z opozycją nie da się dyskutować tak bardzo ślinią się do władzy Za granicą teraz pewnie spojrzą na trgowiczan innym wzrokiem Przynajmniej ci co nie łupią Polski
 • Stanisław Komosa 2016-01-29 09:03:14
  POLSKI NARÓD MA NIEZBYWALNE PRAWO a nawet obowiązek UCZYĆ PRAWDZIWEJ SOLIDARNOŚCI inne narody i organizacje w tym EU, ponieważ zdemontował komunę itd
 • Snake 2016-01-29 08:30:04
  Stara Unia zawsze na pierwszym miejscu będzie stawiała swoje interesy. Efekt tego jest taki Unia A i Unia Beeee. Waszczykowski próbuje wrócić do 1991 roku gdzie ma swoją genezę obecna Grupa Wyszehradzka (wtedy trójkąt przed podziałem Czechosłowacji) - Wałęsa o tym zapomniał pomimo tego, że sam był inicjatorem ? Czy robi to udolnie czy nie kwestia dyskusyjna. Rok 1991 był dość ciekawy pod względem zawieranych umów porozumień inicjatyw . Powstawał Trójkąt Weimarski (Francja, Niemcy, Polska) - gdzie potem np. Niemcy nas robią w jajo i omijają nas. Inicjatywa Środkowoeuropejska - kto o niej pamięta? Gdzie leży prawda ? Jak widać po głosach w sprawie Małego Schengen to zawsze będziemy II kategorii. Stąd powrót do Grupy Wyszehradzkiej - to 62 mln ludzi w Europie czy to nie skłania do refleksji.
 • Podatnik 2016-01-28 23:54:05
  Do ekonom: A z czego mają być te dopłaty? Pewnie z moich podatków które rząd trwoni na kupowanie elektoratu zamiast przeznaczać je na rozwój dziedzin przynoszących dochody.
 • Przedsiębiorca 2016-01-28 22:19:54
  Jest rzeczywiście ogromne zainteresowanie tym co się dzieje w Polsce - tylko czy o to nam chodziło ? Kontrahenci zagraniczni pytają co się u was dzieje ? Bankrutujecie ? Wychodzicie z Unii ?...
 • ekonom 2016-01-28 22:08:00
  Pan Min. Waszykowski i cały rząd RP powinien jeszcze podkreslać to że Niemcy łamiaą solidarność swoja polityką energetyczną,rugowaniem instytucji UE z negocjacji z Rosją w sprawie Ukrainy.Polska ma też prawo do równych dopłat do hektarów,stoczni,kopalń,firm budowlanych i połowowych
 • J.Arski 2016-01-28 21:50:27
  MSZ powinien opublikować listę gazet które to wydrukowały, wtedy sukces będzie całkowity. Czemu tego dotąd nie zrobili - to poważna niedoróbka w pracy biura prasowego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA