REKLAMA

Artykułu 7.: Uznanie Polski za kraj niepraworządny mało prawdopodobne

  • Autor: PAP/AT
  • 30 stycznia 2018 06:40
Artykułu 7.: Uznanie Polski za kraj niepraworządny mało prawdopodobne Dla Polski, toczy się dyskusja o unijnych finansach po 2020 roku (fot.shutterstock)

Polski rząd wygra, bo nie będzie większości 22 państw za uruchomieniem art.7 - mówi Agata Gostyńska-Jakubowska, ekspertka think tanku CER. Podobnie myśli minister Konrad Szymański - sekretarz stanu ds. europejskich.

  • Oddala się perspektywa uznania Polski za kraj niepraworządny.
  • Realna staje się wizja mniejszych pieniędzy w przyszłym unijnym budżecie

"Polska już w przyszłym tygodniu przyśle do Brukseli ekspertów na rozmowy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi"- poinformował Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że "mają oni wyjaśnić szczegóły pięciu polskich ustaw sądowniczych, w których Bruksela widzi zagrożenie dla praworządności, a rząd w Warszawie konieczną reformę wymiaru sprawiedliwości, zgodną z europejskimi standardami".

"Rzeczpospolita" podkreśla, że "jest to ofensywa nowego polskiego rządu, który chce rozmawiać o szczegółach, żeby odwlekać podjęcie decyzji przez unijną Radę".

Czytaj też: Komisja PE przyjęła rezolucję popierającą uruchomienie przez KE art. 7 wobec Polski

"Z naszych informacji wynika, że może to być strategia udana. Nie tylko dlatego, że nowy premier i minister spraw zagranicznych przestali atakować Komisję Europejską i spotykają się z jej władzami, ale także z powodu sytuacji politycznej w całej Unii"- czytamy w dzienniku.

 

"Rz" przypomina, że poza Polską problemy mają Węgry, "ale teraz Komisja jest poważnie zaniepokojona reformą wymiaru sprawiedliwości w Rumunii. Do tego dochodzi skorumpowana Bułgaria i Czechy, gdzie premierem może zostać człowiek oskarżany o defraudację unijnych funduszy".

Czytaj też: Polska może stracić unijne fundusze. Budżet UE uzależniony od praworządności

Dziennik cytuje Agatę Gostyńską-Jakubowską, ekspertkę think tanku CER. Jej zdaniem polski rząd wygra, bo nie będzie większości 22 państw za uruchomieniem art.7. Podobnie myśli Konrad Szymański.

"W międzyczasie jednak, i to gorzej dla Polski, toczy się dyskusja o unijnych finansach po 2020 roku. Vera Jurowa, unijna komisarz sprawiedliwości, zapowiedziała, że Komisja chce zaproponować uzależnienie wypłat z unijnego budżetu od istnienia sprawnego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości"- podaje dziennik.

"Rz" zacytowała Agatę Gostyńską- Jakubowską, która powiedziała, że "nie uciekniemy od dyskusji o powiązaniu praworządności z budżetem".

"Szkoda, że Polska traci cały swój kapitał polityczny na budowaniu mniejszości blokującej artykuł 7, zamiast pozyskiwać sojuszników w Komisji Europejskiej i po stronie państw płatników netto dla korzystnego dla siebie przyszłego unijnego budżetu"- czytamy w "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA