REKLAMA

ASF: senacka komisja nie wniosła poprawek do specustawy

 • Autor: PAP/MN
 • 08 września 2016 20:30
ASF: senacka komisja nie wniosła poprawek do specustawy Senat zajął się specustawą ws. afrykańskiego pomoru świń (fot. wikipedia)

• Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do specustawy ws. ASF.
• Zakłada ona wykup świń z terenów z ograniczeniami przez zakłady mięsne, przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje sektora finansów publicznych.

Jak mówił na czwartkowym posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, takie rozwiązanie ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. strefy z ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Z powodu pojawienia się w ostatnim okresie kilkunastu nowych ognisk ASF, rozszerzona została strefa z ograniczeniami i rolnicy mają problemy ze sprzedażą trzody chlewnej.

Każda świnia musi być przebadana przed sprzedażą, a ponadto jej mięso nie może bezpośrednio trafić do handlu, musi być przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza - wyjaśnił wiceminister. Zaznaczył, że w takiej temperaturze wirus ginie.

Bogucki wskazał, że spełnienie tych wymogów jest problemem, bo zakłady mięsne nie stosują technologii pozwalającej na przerób całych półtusz w wysokiej temperaturze. Dotychczas półtusze dzieliło się na elementy, które były obrabiane w sposób najbardziej efektywny dla przemysłu. Przerobienie całych półtusz w wysokiej temperaturze jest bardziej kosztowne, dlatego zakłady, które chciałyby się podjąć takiej produkcji, musiałyby znacząco obniżyć ceny dla rolników, żeby być konkurencyjnymi na rynku - oświadczył Bogucki.

Dodał, że rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwolą na legalną sprzedaż trzody do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają za nią co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: specustawa dotycząca ASF nie zadowala rolników

W specustawie chodzi też o to, żeby nie dochodziło do nielegalnego wywożenia świń ze stref. "Żeby sytuacja epizodyczna nie wymknęła się z pod kontroli, żeby nie było nielegalnego przewozu i jednocześnie nie sięgać po najbardziej drastyczne metody, tj. wybicie wszystkich zwierząt na tym terenie" - wyjaśniał Bogucki.

Zakład przetwórczy, który podejmie się takiej działalności, będzie miał możliwość sprzedania wyprodukowanych produktów - konserw. "Chcemy te produkty zagospodarować przez zakupy na potrzeby jednostek sektora finansów publicznych" - powiedział wiceszef resortu rolnictwa. Dodał, że "to daje bezpieczeństwo ekonomiczne zakładom, iż te produkty będą mogły w miarę szybko sprzedać w dużych ilościach" i nie narazi to budżetu państwa na większe wydatki, gdyż produkty zostaną nabyte bezpośrednio od zakładów z pominięciem pośredników. Tym samym będą one w podobnej cenie co produkty rynkowe, ale ich jakość będzie lepsza.

Wiceminister pytany, czy są chętni do podjęcia się takiej produkcji, stwierdził, że tak, ale nie wskazał konkretnych zakładów. Zaznaczył, że na początek zostanie skupione kilkadziesiąt do 100 tys. sztuk tuczników.

Uwagi do specustawy zgłosiło Biuro Legislacyjne. Wszystkie zostały ocenione przez Boguckiego negatywnie - wskazał on, że jest to szczególna ustawa i rozwiązania w niej proponowane też są specjalne; dlatego nie podziela obaw prawników co do interpretacji przepisów.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

Afrykański pomór świń (ASF) pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. W ub. roku choroba atakowała głównie dziki, wirusa wykryto jednak też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 16 ognisk wirusa. Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie - pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 5 września w trybie nadzwyczajnym, w ciągu jednego dnia. Poparły ja wszystkie kluby poselskie. W piątek zajmie się nią Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA