REKLAMA

Audyt rządów PO-PSL: Komentarze i oceny w relacji live

 • Autor: Parlamentarny.pl
Audyt rządów PO-PSL: Komentarze i oceny w relacji live Macierewicz: inwigilowano polityków dziennikarzy, publicystów i naukowców. (Fot. : www.bbn.gov.pl)

• W środę (11 maja) w Sejmie premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu prezentowali audyt dotyczący lat 2007 do 2015, gdy rządziła koalicja PO-PSL.
• Politycy i dziennikarze komentują rewelacje, które przez osiem lat były znane tylko w resortach.
• Zbieramy dla was i publikujemy na żywo najważniejsze opinie.

TRWA RELACJA NA ŻYWO

13.05 00:10

W sprawie audytu rządów PO i PSL nie wszystko jeszcze zostało powiedziane, nie wszystko spisane i nie wszystko jest rozstrzygnięte. Na pewno nie można powiedzieć, że nie było ciekawie. Pewne jest też jedno...

Tym - lekko publicystycznym tekstem podsumowującym - zakończymy naszą relację. Po kolejną dawkę informacji zapraszamy do osobnych tekstów - już jutro z rana. Dobranoc!

12.05 23:18

Bogdan Klich, Minister Obrony Narodowej w latach 2007 – 2011 komentuje w portalu natemat.pl wystąpienie obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza:

- Kiedy w 2008 roku Rosjanie zaatakowali Gruzję, rozpocząłem w NATO rozmowy na temat tzw. planów ewentualnościowych dla Polski. Te plany to nic innego jak scenariusze wsparcia ze strony sojuszników w przypadku agresji na nasz kraj. (…) W reakcji na duże rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2009” wspólnie z ministrami obrony krajów bałtyckich wystąpiliśmy do Kwatery Głównej o przeprowadzenie na naszym terytorium pierwszych w historii ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO. (…) Jednak najważniejszym wydarzeniem tamtych lat była pierwsza w historii Polski umowa o stałym pobycie żołnierzy amerykańskich na naszej ziemi. Podpisywałem ją w czerwcu 2011 r. w przekonaniu, że uruchomi cały ciąg kolejnych zdarzeń. I w przeświadczeniu, że każdy amerykański żołnierz u nas to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa (…) O tym wszystkim warto pamiętać, gdy słucha się bredni Ministra Macierewicza, że polskie bezpieczeństwo jest w ruinie. – pisze Klich.

12.05 22:55

Fundacja Obywatelskiego Rozwoju o spadku dochodów państwa w kontekście audytu rządów PO – PSL.

- Spadek relacji podatków do PKB to nie problem, a wręcz pozytywne zjawisko, o ile towarzyszy temu spadek wydatków publicznych i jest celowy (nie jest rezultatem omijania prawa, a obniżane są najbardziej szkodliwe dla wzrostu gospodarczego podatki dochodowe) – czytamy w komentarzu FOR. Jak ocenia Fundacja przyjmowanie jako punktu odniesienia dla CIT 2007 roku jest błędem, ponieważ był to szczyt koniunktury w Polsce i Europie, zaś Spadek dochodów z PIT to w znacznej mierze efekt działań poprzedniego rządu PiS, które weszły życie w pełni już w trakcie rządów PO-PSL.

- Spadek dochodów z VAT to faktyczny problem, z którym rząd PO-PSL sobie nie radził. Spadek dochodów z akcyzy pokazuje negatywne skutki nadmiernych podwyżek podatków. • W trakcie poprzednich rządów, PiS także znacznie obniżyło składkę rentową. Zarówno obniżka PIT, jak i składki rentowej, miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Niestety, ponieważ nie towarzyszyło im proporcjonalne ograniczenie wydatków publicznych, działania te przyczyniły się do pogłębienia problemów finansów publicznych w kolejnych latach. PiS kontynuuje tak nieodpowiedzialną politykę m.in. finansując wieloletni program „Rodzina 500 plus” jednorazowymi dochodami czy zapowiadając bardzo kosztowne dla finansów publicznych obniżenie wieku emerytalnego i wzrost kwoty wolnej od podatku – ocenia FOR.

Z kolei odnosząc się do zarzutu o zbyt małej roli państwa w gospodarce w latach 2007-2015 FOR stwierdza, że jest on nietrafiony.

– W polskiej gospodarce wciąż zbyt wiele zależy od dyskrecjonalnych decyzji polityków i urzędników a nie od efektywności konkurujących między sobą firm. Według badań OECD, udział upolitycznionych firm w gospodarce w Polsce jest największy spośród państw OECD, a tylko wśród 50 największych firm w kraju 17 jest kontrolowanych przez polityków – uważa Fundacja.

12.05 22:44

Jan Olszewski (były premier RP) o słowach Antoniego Macierewicza. Szef MON stwierdził, że Olszewski był inwigilowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

- Rzeczywiście jest to trochę dziwne, bo od dłuższego czasu nie jestem aktywny w opinii publicznej, ale szczerze mówiąc, ta informacja niewiele mnie zaskakuje. Prawie całe swoje życie byłem przedmiotem zainteresowania służb specjalnych – mówi Olszewski dla portalu wpolityce.pl. Jak stwierdził powodem dla którego mógłby być przedmiotem zainteresowania SKW jest fakt, iż był przewodniczącym komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych w ostatnim okresie jej działania.

- Bardzo wyraźnie powiedziałem o tym, gdy kończyłem swoją misję. Myślę, że to mogło ich niepokoić. Te sprawy powinny być wyjaśnione i załatwione raz na zawsze: między innymi to, w jakim trybie przejęto dokumenty komisji weryfikacyjnej. Przypomnę, że wówczas członkowie komisji mieli dostęp do wszelkich, nawet najbardziej tajnych dokumentów, i one były zgromadzone w archiwum komisji. Przejęcie tych materiałów nastąpiło w trybie kompletnie bezprawnym, po prostu je zagarnięto. Nie wiem, czy wszystko trafiło z powrotem tam, gdzie powinno – stwierdza w rozmowie z portalem Olszewski.

12.05 22:03

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej przyznaje, że się pomylił. Jak dziś stwierdził w rozmowie z PAP zaniżył on podane w środę w Sejmie dane, gdyż Służba Kontrwywiadu Wojskowego inwigilowała nie ponad 20, lecz ponad 40 osób.

- Sprawa karnej odpowiedzialności jest oczywiście badana przez SKW i biuro prawne SKW, i będziemy mieli rychło odpowiedź, kto i w jakim zakresie powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności. Operacja, jaką prowadziła SKW przeciwko... - tutaj muszę sprostować, bardzo za to przepraszam, bo ja wczoraj mówiłem o ok. 20 osobach. To jest ponad 40 osób spośród polityków dziennikarzy, publicystów, naukowców, którzy byli poddani tym działaniom, i nie trzy czy cztery instytucje publiczne, bo ja tam wymieniłem redakcje Telewizji Polskiej, Telewizji Trwam, Naszego Dziennika - okazuje się, że znowu zaniżyłem te liczby, za co bardzo słuchaczy przepraszam - dochodzą jeszcze biura poselskie pana posła Dziedziczaka, pana posła Suskiego. To dużo szerszy podmiot, który był ustalony przez służby jako poddany analizom. (...)
Na pewno mogę powiedzieć, że działo się to w roku 2008, a daty, do którego momentu te działania były podejmowane, nie potrafię teraz przywołać – mówił dla PAP Macierewicz.

12.05 21:41

- Wszystkie moje służbowe wyjazdy zagraniczne były jak najbardziej uzasadnione, czynienie mi z tego powodu zarzutów jest nietrafione - napisał w czwartkowym (12.05) oświadczeniu Jan S. Ciechanowski, były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Oświadczenie Ciechanowskiego to reakcja na środowe wystąpienie w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która mówiła m.in. o działaniach w UdSKiOR.

- Kontrola, którą przeprowadziliśmy w styczniu tego roku, wykazała, że urząd pełnił de facto rolę osobistego biura podróży byłego szefa urzędu i pracowników jego gabinetu - powiedziała minister. Według niej, w latach 2014-15 odbyły one ponad 40 podróży, m.in. do Australii, Nowej Zelandii i Maroka, które nie znajdowały żadnego merytorycznego uzasadnienia.

Ciechanowski zaznaczył, że wyjazdy z lat 2010-2014 badała Najwyższa Izba Kontroli i oceniła pozytywnie wykonanie budżetu, nie zgłaszając m.in. żadnych zastrzeżeń do tych wyjazdów. Podkreślił, że osoby, z którymi współpracuje instytucja, którą kierował, współpracuje i działa na rzecz weteranów walk o niepodległość Polski oraz ofiar represji, a ci „nie zamieszkują tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata”.

- Aby dobrze realizować konstytucyjny nakaz otaczania weteranów walk o niepodległość RP szczególną opieką (...) należy z tymi osobami, skupionymi w stowarzyszeniach kombatantów i ofiar represji, utrzymywać stały kontakt - podkreślił były szef UdSKiOR.

12.05 21:35

Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW o słowach Mariusza Kamińskiego, Ministra Koordynatora Służb Specjalnych:

- Taki pomysł, że polski wywiad wydawał swoich agentów Rosjanom jest po prostu absurdem i kalumnią. Jestem przekonany, że w polskim wywiadzie taka historia nie miała miejsca – mówił Sienkiewicz w TVN w programie „Fakty po Faktach”. Jak ocenił taka sytuacja mogła by mieć miejsce tylko wówczas gdyby „po drugiej stronie była regularna prowokacja”

- Taki pomysł jest podwójnie podły. Po pierwsze dlatego, że tworzy wrażenie, że polski wywiad pracował dla drugiej strony. Fałsz i ohyda. Ale druga rzecz w tym jest jeszcze bardziej dramatyczna – jeśli z mównicy sejmowej koordynator służb mówi o tym, że polski wywiad wydawał obcym służbom agentów, to kto z tym wywiadem będzie w przyszłości pracował? To znaczy, że pan minister Kamiński właściwie nie jest zainteresowany możliwościami działania służb specjalnych wobec obcych wywiadów tylko tak naprawdę traktuje te służby jako rodzaj wewnętrznej politycznej rozgrywki, co w całej pełni wczoraj mogliśmy usłyszeć - komentował Sienkiewicz.

12.05 19:54

Kosiniak-Kamysz: Jeżeli miało to być rzetelne, to mówcy mogli się choć trochę pokusić o bilans zysków i strat. Tam, według nich, były tylko straty, nawet te ustawy, za którymi głosowali sami, jak urlop macierzyński, karta dużej rodziny, jak program pierwsza praca, 100 tys. miejsc pracy dla młodych. Tego nie zauważono.

12.05 19:37

"Sienkiewicz, idziemy po Ciebie" - zapowiada Ruch Narodowy. I publikuje wniosek o Trybunał Stanu dla byłego szefa MSW.

12.05 19:27

To było żenujące widowisko. No bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy jedna ze stron przez 16 godzin mówi co chce na temat poprzedników, a ci nie mogą się nawet usprawiedliwić. Mieliśmy tylko siedem minut na zabranie głosu, ripostę i komentarz. Ręce opadają - mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa w rządzie Ewy Kopacz. 

.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • artamator 2016-05-13 09:13:34
  Dziś w piątek rano pan tomasz siemoniak wypowiadał się u pani olejnik. jego wystąpienie można sprowadzić do słów " POLACY nic się nie stało"....
 • dżungla 2016-05-13 07:56:17
  Do Błażej Czepiec: draniu i cwaniaku , my biedacy nie mieliśmy chleba powszedniego za PO-PSL , a ty teraz nazywasz to igrzyskami , wstydź się , więcej pokory i dobrego wychowania . dla mnie jestem mniej niż zero człowiekiem , pochyl się nad słabszymi , a nie popieraj złodziei i oszustów , którzy nie potrafili pomóc przeciętnemu Polakowi , który nie miał co włożyć do garnka , a dzieci głodne i to było powodem odbierania ich przez sądy i dzika adopcja dla znajomków , korupcja i przestępstwo , tego nie widziałeś , a może uczestniczyłeś w tych skandalicznych występach barbarzyńców.
 • martin 2016-05-13 07:18:38
  Większość afer , przekrętów była znana społeczeństwu lecz starano się wszystko ukryć lub zbagatelizować przez byłych rządzących i media sprzyjające tamtej władzy . Dobrze się stało ze te afery , przekręty wypowiedziano z mównicy sejmowej a efekt znamy , krzyki , złorzeczenia wyzwiska lecą na głowy nowej władzy za to ze śmieli oszustwa , afery , przekręty nazwać po imieniu i to wypowiedzieć w sejmie Brawo PiS teraz niech prokuratura się zajmie przestępcami gospodarczymi .
 • PiS Hańba i Wstyd! 2016-05-13 06:51:52
  Do Błażej Czepiec: Od ich wspólników kożuszków z SLD dowiedziałem się iż PiS nie dotrwa do grudnia bieżącego roku gdy się kończy kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Rzeplińskiego (sprzedali Nas Polskę, zgadniecie jakiego majątku PiS szukali?).
 • Błażej Czepiec 2016-05-13 00:34:53
  Żelazną zasadą gwarantującą spokój w Rzymie było "chleba i igrzysk" - sądząc po igrzyskach które organizuje PiS, za mniej więcej dwa lata zabraknie chleba, bo owe igrzyska mają ten fakt ukryć.
 • prawda jest okrutna! 2016-05-12 21:24:45
  Rozgrywka polityczna mająca na celu osłabienie wiarygodności Platformy Obywatelskiej z ulgi na nieuniknione kolejne manifestacje społeczeństwa Polskiego widzącego jedynie w opzycji nadzieje na powrót Polski do pozycji poprzedniej w Unii Europejskiej gdyż, PiS obniża poziom życia Polaków, wszelkie oszczędności Bankowe naszej waluty jest oczywistą stratą pieniędzy !
 • wdzivny 2016-05-12 21:21:24
  Buta Kaczyńskich w wyniku której była katastrowa smoleńska kosztowała naród nieporównywalnie więcej zarówno w ludziach jak i finansach i jakoś ciągle Macierewicz to tytle ze swoimi z bożej łaski ekspertami. Ci ludzie, którzy jeżdżą po Polsce najlepiej wiedzą ile dobrego zrobiła koalicja PO PSL, a głupie gadanie i wynajdywanie błędów innych nie ukryje anarchi i łamanie prawa przez PiS.
 • kowalski 2016-05-12 18:27:23
  pis dobrze robi porządek dla biednego człowieka PO jedna debata na miesiąc PIS pracuje bardzo dobrze a wyplaty dla prezesow to jest kosmos wrescie to się zmieni jest super .
 • Sławek 2016-05-12 17:38:28
  Czyli to nie prawda, że politycy z PO rozdawali sobie miliony i roztrwonili miliardy ? Ważne, że wzięli się za tych palantów, złodziei i cwaniaków. PiS nie osiągnie za wiele - ani dla Polski, ani dla siebie, ale nie oznacza to, że dotychczasowa banda cwaniaków, która ma za nic Polskę i Polaków ma siedzieć spokojnie i wciąż czepiać się nowego rządu. Mam nadzieję, że wielu z nich trafi na swoje miejsce i pójdzie pierdzieć w pasiaki. To, że Antek Macierewicz powinien przebywać w zakładzie dla obłąkanych nie zmienia faktu, że przez ostatnie 8 lat rządów PO działy się rzeczy karygodne i szokujące. Skala nieprawidłowości i przestępczych procederów jest PORAŻAJĄCA !
 • Nord33 2016-05-12 16:57:51
  Maciarewicz organizuje "dziecięcą partyzantkę do obrony wschodnich granic , a tysiące doskonale wyszkolonych rezerwistów są bez przydziału mobilizacyjnego, bo nie ma dla nich miejsca.
 • prawda wypłynęła 2016-05-12 07:56:06
  Parodia i demagogia towarzyszy z PO - PSL chcą raport na piśmie . śmiech i żarty , do piaskownicy pobawić się , jak to czyniliście z Polakami przez 8 lat , po co na piśmie , to są udokumentowane afery w organach ścigania , a następne rządzący na bieżąco będą kierować do tych organów. Wstydźcie się wołać o raport , przecież to wasze afery , których jesteście "Bohaterami " , rządzący ocenili waszą pracę , a wy nie wiecie jak pracowaliście przez 8 lat i nie braliście odpowiedzialności za wykonywaną służbę publiczną. Wstydźcie się i idźcie piechotą tam gdzie pieprz rośnie , TS dla was i konfiskata bezprawnie nabytych majątków i złodziejstwo naszej wspólnej kasy publicznej.
 • Tom 2016-05-12 00:18:39
  No na reszcie w końcu mamy RZĄD POLSKI i PREZYDENTA za którego Polacy nie będą musieli się WSTYDZIĆ!!!
 • URSŹULA GRUCA. 2016-05-11 22:42:15
  PO. nie umie przegrywać . PIS. jest na poziomie . Pan Prezydent A. Duda ,Pani B. Szydło i Pan Kaczyński oraz wielu innych polityków uzdrawiają Polskę ,ale to jeszcze potrwa bo jest dużo zaniedbań za panowania PO. Ten Rząd ma autorytet. Życzę wszystkiego najlepszego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA