REKLAMA

Audyt rządów PO-PSL: Minister infrastruktury podsumował sytuację na kolei

  • Autor: PAP/GP
  • 11 maja 2016 11:54
Audyt rządów PO-PSL: Minister infrastruktury podsumował sytuację na kolei Minister infrastruktury w rządzie PiS, Andrzej Adamczyk. (fot.:andrzejadamczyk.pl)

Inwestycje kolejowe za czasów rządów PO-PSL to kolejne utracone szanse i zmarnowane środki; utracono miliardy złotych - przekonywał w środę w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Adamczyk, który przedstawia w Sejmie raport o rządach PO-PSL w zakresie infrastruktury, powiedział że okres rządów PO-PSL, dotyczący inwestycji kolejowych to kolejne utracone szanse i zmarnowane środki. Jako przykład podał linię kolejową między Krakowem i Katowicami, na której - jego zdaniem - zostało wyrzucone w błoto jeden miliard 360 milionów złotych.

- Tyle środków z funduszy europejskich nie zostało wykorzystanych na modernizację i przebudowę szlaku kolejowego - dodał.

Minister przypomniał, że w 2015 roku ogłoszono 15 przetargów z wykorzystaniem środków unijnych na prace realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Większość z tych przetargów nie była absolutnie przygotowana - podkreślił.

Jak zaznaczył, Komisja Europejska oceniła stan przygotowań inwestycji kolejowych w Polsce jako bardzo zły.

Przeczytaj: Sytuacja drogowa w ocenie ministra infrastruktury po rządach PO

- Raport mówi jasno i wyraźnie - zarządca infrastruktury (kolejowej) w Polsce i ci, którzy go nadzorują nie są i nie byli przygotowani do absorpcji dużych środków unijnych. To jest możliwość utraty miliardów złotych, kolejny spadek po 8 latach poprzednich ekip - powiedział Adamczyk.

- Zostawiliście puste szuflady z dokumentacją techniczną - wyliczał minister. Jak mówił, jeśli jest inaczej, to zwraca się do polityków PO-PSL, aby wskazali projekty i przygotowane inwestycje, które obecnie można realizować.

Zdaniem Adamczyka, wynagrodzenia w spółkach państwowych za rządów PO-PSL szły w miliony złotych.

- To jest problem, bo w mentalności PO i PSL, stwierdzam to z ubolewaniem, było przyzwolenie na tego typu działanie, ryba psuła się głowy, od tej ryby popsuła się polska infrastruktura, utracono miliardy złotych - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • WŁASNA DWÓJKA 2016-05-11 15:34:36
    Panie Ministrze proszę policzyć, ile połączeń autobusowych zlikwidował PKS za czasów rządów PO+PSL.
  • OCIĘCI pl 2016-05-11 12:34:16
    Za czasów PO+PSL zlkwidowano większość połączeń autobusowych do małych mięjscowości , Polacy nie mają czym dojechać. TREBA KONIECZNIE ZMIENIĆ ART. 20 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA