REKLAMA

Austria dołączy do Grupy Wyszehradzkiej?

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 19:12
Austria dołączy do Grupy Wyszehradzkiej? Norbert Hofer kandydat na prezydenta Austrii (fot. youtube.com)

Kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) w powtórnych wyborach prezydenckich w Austrii Norbert Hofer powiedział, że chce dołączyć swój kraj do Grupy Wyszehradzkiej złożonej obecnie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Po spotkaniu w Pradze z prezydentem Czech Miloszem Zemanem Hofer ocenił, że po przyłączeniu Austrii Grupa Wyszehradzka miałaby silniejszą pozycję w Unii Europejskiej - pisze AFP.

- Norbert Hofer zaprezentował swój projekt Unii w Unii, co z grubsza odpowiada idei rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej - powiedział rzecznik prasowy Zemana Jirzi Ovczaczek.

AFP przypomina, że już w 2001 roku Austria przedstawiła podobny projekt "strategicznego partnerstwa" z krajami byłego bloku wschodniego kandydującymi wówczas do UE, który jednak nie zyskał ich uznania.

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, planowana pierwotnie na 2 października, zostanie przełożona na 4 grudnia - poinformowała w poniedziałek agencja APA.

Powodem są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Wśród kopert z kartami odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju.

W drugiej turze 22 maja Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania. 1 lipca Trybunał nakazał powtórzenie drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA