REKLAMA

Awantura w Sejmie o TK. Posłowie krzyczeli "Konstytucja! Precz z komuną!"

  • Autor: AS/PAP
  • 02 grudnia 2015 16:46
Awantura w Sejmie o TK. Posłowie krzyczeli  "Konstytucja! Precz z komuną!" (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Po godz.16. Sejm wznowił obrady. W głosowaniu odrzucony został wniosek o odroczenie posiedzenia. O odroczenie posiedzenia wcześniej w środę wnioskował klub Nowoczesna, z kolei klub PO chciał, by obecne posiedzenie zostało zamknięte.

Obrady wznowione zostały po przerwie, która zarządzona została przez marszałka Marka Kuchcińskiego (PiS) przed południem, po wystąpieniach przedstawicieli opozycji, którzy domagali się m.in. zamknięcia tego posiedzenia izby lub jego odroczenia. Sprzeciwiają się także decyzji o zakazie zadawania pytań. Ich zdaniem wybór sędziów do TK jest bezprawny.

Krzywonos-Strycharska prosiła, by obrady były "godne każdego człowieka, godne posła przede wszystkim". "Chodzi o konstytucję. To nie jest rzecz, którą dostaliśmy w prezencie. Myśmy ją wywalczyli" – podkreśliła. "Dzisiaj proszę tylko, abyśmy się nie ośmielali jej zniszczyć" - dodała

Zarówno posłów PiS, jak i opozycji prosiła także o szacunek do ustawy zasadniczej. "Zaraz będzie 13 grudnia, ciężkie lata dla nas stanu wojennego. Dokładnie pamiętamy, jak to było. Pamiętamy, jak błagaliśmy, żeby nas zrozumiano. Chodziło nam wtedy o demokrację, chodziło nam wolność słowa, której tu nie ma na tej sali" – podkreśliła. "Nie wspomnę o szacunku do innego człowieka" – dodała.

Posłowie PO wstali i bijąc brawa skandowali "Konstytucja, konstytucja".

Krzywnos-Strycharska mówiła: "o godz. 6 pukali do naszych drzwi i nie było wcale wesoło". Marszałek Marek Kuchciński (PiS) wyłączył jej mikrofon, argumentując, że to nie był wniosek formalny.

Agnieszka Pomaska (PO) zgłosiła wniosek o zmianę sposobu prowadzenia obrad. "Te obrady są prowadzone w sposób skandaliczny" – powiedziała. Argumentowała, że we wtorek na posiedzeniu komisji zamykano parlamentarzystom usta i zaapelowała do marszałka, by tego błędu nie powielał.

Kuchciński odpowiedział, że taki wniosek jest niemożliwy, regulamin przewiduje jedynie wniosek o zmianę sposobu prowadzenia dyskusji. "To jest zasadnicza różnica. Nie jesteśmy w punkcie dyskusji" – powiedział.

O uspokojenie nastrojów apelował poseł Janusz Sanocki (niezrzeszony.). "Chcę powiedzieć do państwa wszystkich, jak tu siedzimy: proszę i błagam - obniżmy tę histerię. Bo w ten sposób wyrżniemy się jak Tutsi z Hutu" - powiedział. Prosił o wzajemny szacunek, bo "my obniżamy w tej chwili rangę nie tylko Trybunału, ale i Sejmu przede wszystkim" - mówił.

Nawiązał też do wtorkowego posiedzenia komisji ustawodawczej, która zajmowała się kandydaturami na sędziów TK. "Przecież to państwo posłowie z PO zrobiliście piekielną awanturę właśnie nadużywając wniosków formalnych i wstając, rozmawiając zerwaliście wczoraj komisję" - dodał.

W czasie przerwy Paweł Kukiz określił obrady jako żenujące. –  Słyszałem Platformę, która krzyczy „precz z komuną”. Nie wiem, czy przeciwko sobie, czy komu? W każdym razie mamy sytuację, która jest dowodem na to, że powinniśmy w trybie natychmiastowym rozpocząć pracę nad nową Konstytucją RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2015-12-02 20:27:50
    Serdecznie wszystkim z opozycji dziękuję, podpuściłem Was licznymi wpisami, byście moją sprawę i największą aferę masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin z "R" na"B" z rażącym naruszeniem przepisów prawa ugrali. Prawica niema większości wystarczającej do zmiany Konstytucji ,prawa właścicieli gruntów do obrony w powstępowaniu,zabezpieczone Konstytucyjne prawa własności!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA