REKLAMA

Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji

  • Autor: PAP/AS
  • 09 stycznia 2016 11:18
Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji

W ministerstwie rolnictwa trwają prace na projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W pierwszej połowie stycznia zostanie on przekazany do konsultacji społecznych - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

"Prace nad projektem są w toku. Jest późno i mamy bardzo mało czasu, ale zrobimy wszystko, aby przed 1 maja br. wprowadzić w życie rozwiązania służące nabywcom, którzy chcą prowadzić gospodarstwa rolne, a nie zainteresowanym kupnem na cele spekulacyjne" - zapewnił Babalski.

Od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy , którzy będą chcieli kupić ziemię rolną w Polsce, nie będą potrzebowali specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia w naszym kraju jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

Wiceminister zaznaczył, że "nie będzie to ostateczna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego". Jak mówił, "przez cztery miesiące nie da się stworzyć kompleksowej ustawy, która na długie lata ureguluje i wyjaśni wszystkie problemy związane z kształtowaniem ustroju rolnego. W tym czasie uchwalimy projekt przejściowy, który zabezpieczy polską ziemię przed spekulacyjnym obrotem" - powiedział.

Projektowane zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zmierzają do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupem. Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z tytułem, powinna regulować całokształt ustroju rolnego i stanowić swoistą konstytucję działalności rolniczej, czyniąc gospodarstwo rodzinne rzeczywistą podstawą współczesnej polskiej gospodarki rolnej - tłumaczył Babalski.

Jego zdaniem, dotychczasowe przepisy w połączeniu z przepisami prawa europejskiego nie stanowią dostatecznej gwarancji w tym zakresie. „Przypomnę, że w naszym projekcie nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce będzie rolnik, który prowadzi lub zamierza prowadzić gospodarstwo rodzinne" - zaznaczył. Dodał, że na mocy ustawy zostanie wstrzymana na 5 lat sprzedaż państwowej ziemi. Podstawą gospodarowania ziemią z Zasobu Skarbu Państwa będzie dzierżawa, natomiast sprzedaż gruntów państwowych przewiduje się tylko na cele inwestycyjne i na potrzeby samorządów.

"Chcemy w tym celu wykorzystać rozwiązania szwajcarskie, gdzie od 1991 roku można obserwować całościowe podejście w kwestii regulacji ustroju rolnego. Wiele dobrych rozwiązań znajdujemy w prawie francuskim, np. działanie spółek urządzeń i osadnictwa rolnego SAFER, które występują jako instytucja pośrednicząca, nabywająca grunty rolne i dokonująca ich redystrybucji zgodnie z polityką państwa. Ale oczywiście podstawą całej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będą dotychczasowe propozycje PiS" - podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

W grudniu Sejm uchwalił, a w styczniu podpisał prezydent kolejną nowelę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przesuwa ona wejście w życie przepisów znowelizowanej pod koniec kadencji poprzedniego rządu (5 sierpnia ub.r.) ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, do której zastrzeżenia podczas prac legislacyjnych mieli posłowie PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • sikora izabela 2016-01-11 19:51:20
    Propozycje PIS dotyczace regulacji obrotu ziemia rolna sa bardzo dobre byly przedstawiane w kampanii wyborczej i ludzie ze wsi za nimi glosowali. Niepokoja mnie zapowiedzi p min Babalskiego o planowanych modyfikacjach w przyszlosci na wzor francuskiego SAFER Chodzi o posrednictwo w zakupie i sprzedazy gruntow przez agencje rolna skarbu panstwa Przypominam ze dotychczas agencja rolna skupowala grunty tanio od rolnikow wykorzystujac prawo pierwokupu i sprzedawala je na przetargach za znacznie wyzsza cene. Takie dzialania agencji byly powodem licznych protestow rolnikow. Z powodu takich dzialan agencji rolnicy domagali sie ustawy o ziemi. PSL stworzyl ustawe wlasnie na wzor francuskiego SAFER Ludzie jednak nie dali sie oszukac i dlatego PSL przegral wybory przedewszystkim dzieki glosom wyborcow ze wsi
  • gumofilce 2016-01-09 16:08:09
    Ta wymyślona przez PO+PSL ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jest zaprzeczeniem demokracji, konkurencji i sprzeczna z Konstytucją RP.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA