REKLAMA

Bartosz Cichocki: Dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest bezustanny

  • Autor: PAP/JS
  • 07 marca 2018 19:23
Bartosz Cichocki: Dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest bezustanny Cichocki podkreślił, że dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest "bezustanny" (fot.twitter.com/B_Cichocki)

Dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest bezustanny - oświadczył wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Między najbliższymi sojusznikami, takimi jak Polska i Stany Zjednoczone zdarzają się różnice zdań; ale nie posługujemy się w tym dialogu językiem szantażu - dodał.

Portal Onet.pl podał, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według Onetu istnienie ultimatum miała potwierdzać notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Informacje te zdementowała we wtorek (6 marca) wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. "Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem" - podkreśliła Nauert.

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki pytany w TVP Info o informacje podane przez Onet ocenił, że "chodzi o to, żeby zaprezentować obecny rząd, jako nic nie znaczący na arenie międzynarodowej; izolowany, nie posiadający wpływów". Jego zdaniem do tej tezy "dorabia się na siłę pseudofaktografię".

Cichocki podkreślił, że dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest "bezustanny". "To, że zdarzają się nam różnice zdań, ocen, pytania i wątpliwości, to się zdarza między najbliższymi sojusznikami, takimi jak Polska i Stany Zjednoczone" - zaznaczył. Dodał, że w tym dialogu "nie posługujemy się językiem szantażu, ultimatów i szlabanów".

Dopytany o istnienie notatki, na którą powoływali się dziennikarze Onet.pl, wiceminister odparł: "gdybym odpowiedział na to pytanie, złamałbym prawo". Przypomniał, że obowiązuje go ustawa o ochronie danych informacji niejawnych. Podkreślił też, że "tu zachodzi podejrzenie, że ktoś udostępnił dziennikarzom zastrzeżony dokument; toczy się postępowanie w tej sprawie".

"Nie chcę popełnić przestępstwa dywagując na ten temat" - oświadczył Cichocki. Dodał, że "po to w dyplomacji, w administracji publicznej stosujemy klauzulę niejawności, żeby nie dywagować o tym publicznie". "Gdybyśmy zaczęli rozmawiać publicznie o tym, co nam powierzono w zaufaniu, to nikt by nie chciał z nami rozmawiać" - podkreślił wiceszef MSZ.

Informację o podjęciu działań w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji określonego w art. 266 Kodeksu karnego potwierdziło biuro prasowe MSZ.

Przepis ten przewiduje m.in. że funkcjonariusz publiczny, który "ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli zastrzeżone lub poufne lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA