REKLAMA

BBN: wyrażamy satysfakcję, że MON dąży do kompromisu

  • Autor: PAP/JS
  • 04 grudnia 2017 20:42
BBN: wyrażamy satysfakcję, że MON dąży do kompromisu Koncepcja MON nie przewidywała postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialne, (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy/CO MON)

Nowe propozycje MON dotyczące przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi zostaną przeanalizowane – powiedział zastępca szef BBN Dariusz Gwizdała. Wyraził satysfakcję, że MON okazuje wolę poszukiwania kompromisu.

"Potwierdzam, że MON przesłał odpowiedź na naszą propozycję reformy systemu kierowania i dowodzenia, przekazaną do ministerstwa przed dwoma miesiącami. Wyrażamy też satysfakcję, że po stronie resortu obrony pojawiła się wola szukania kompromisowych rozwiązań" - powiedział zastępca szefa BBN.

"Propozycje te będą poddane analizie. Mam nadzieję, że nie będą to zmiany jedynie kosmetyczne, a faktycznie zmierzające do zapewnienia warunków do prowadzenia połączonych operacji i połączonego szkolenia, co od początku było postulowane przez BBN" - dodał. Zapowiedział, że "pełną opinię co do propozycji będziemy mogli przedstawić ministerstwu dopiero po dokładnej analizie".

W poniedziałek (4 grudnia) MON poinformowało o przekazaniu BBN nowej propozycji dotyczącej organizacji systemu dowódczego. MON i ośrodek prezydencki zgodnie opowiadają się za przywróceniem odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych; różnice dotyczyły prerogatyw prezydenta i niektórych rozwiązań strukturalnych.

Koncepcja MON nie przewidywała postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponował powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA