REKLAMA

Beata Mazurek: Rozwiązania dotyczące ustawy o IPN po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lutego 2018 13:06
Beata Mazurek: Rozwiązania dotyczące ustawy o IPN po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Czekamy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o IPN - powiedziała rzeczniczka PiS (Beata Mazurek, fot.facebook.com/posel.bmazurek)

Dziś próby nowelizacji ustawy są przedwczesne - napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek o ustawie o IPN.

Czekamy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o IPN i potem przedstawimy o ewentualne rozwiązania. Dziś próby nowelizacji ustawy są przedwczesne - napisała Mazurek.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że we wtorek lider partii Grzegorz Schetyna przedstawi projekt nowelizacji ustawy o IPN.

Wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował do PO, by nie zgłaszała własnej noweli ustawy o IPN. Jak mówił "nie ma to sensu", a samo ewentualne złożenie projektu ocenił jako "dolewanie oliwy do ognia".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Czytaj też: Grabiec: PiS pogrąża Polskę w kryzysie, dlatego proponujemy rozwiązanie

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA