REKLAMA

Beata Szydło apeluje do samorzadów o wsparcie w realizacji programu 500+

  • Autor: PAP/GP
  • 26 stycznia 2016 12:29
Beata Szydło apeluje do samorzadów o wsparcie w realizacji programu 500+ Premier Beata Szydło (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· Najważniejsze wspólne wyzwanie, które w tej chwili jest przed nami, to realizacja sztandarowego programu rządu "Rodzina 500 plus" - powiedziała premier Beata Szydło.
· Premier uczestniczyła we wtorek (26 stycznia) w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Przed nami dużo wspólnych wyzwań, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że programy rozwojowe, tempo rozwoju polskiego państwa, to wszystko wymaga współpracy, wzajemnego wspierania się i realizowania dobrych praktyk, które w wielu miejscach są wzorami, z których powinniśmy czerpać. Najważniejszym wspólnym wyzwaniem, które w tej chwili przed nami, jest realizacja sztandarowego programu, który przygotował rząd, czyli Rodzina 500 plus - powiedziała szefowa rządu.

Szydło przyznała, że program "Rodzina 500 plus" to wyzwanie.

- Tym bardziej potrzebna jest nam współpraca i wspieranie się w tym działaniu, wyciąganie wniosków na każdym etapie realizacji programu - dodała. Zapowiedziała, że program "Rodzina 500 plus", w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd.

Premier podziękowała samorządowcom za uwagi, które podnosili w trakcie konsultacji.

Przeczytaj o planie realizacji programu 500+.

- Dziękuję za to, że tak aktywnie państwo uczestniczyliście na etapie konsultowania tego programu, w rozmowach, debatach. Te uwagi są bardzo wnikliwe, będziemy je wszystkie analizować i na pewno pomogą nam w tym, żeby wprowadzenie programu przebiegało sprawnie i żeby główny cel, czyli wsparcie rodzin, był bez przeszkód realizowany - zaznaczyła. Jak oceniła, samorządy są bardzo ważnym elementem realizacji programu "Rodzina 500 plus".

Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.

Premier podkreśliła, że praca samorządu jest bardzo ważna.

- Samorząd jest tym środowiskiem, który na co dzień musi borykać się z najpoważniejszymi problemami, które dotyczą ludzi - powiedziała. Jak oceniła, niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem.

- Bardzo często w pracach finansowych podkreślane jest to, że kolejne zadania cedowane (są) na samorząd bez zabezpieczenia finansowego, tak naprawdę powoduje (to) nie tylko problemy organizacyjne, ale też finansowe. Na pewno ta zła praktyka nie powinna mieć dłużej miejsca - powiedziała szefowa rządu.

Premier zadeklarowała, że jej rząd będzie zawsze cedował zadania, wyposażając samorządy w odpowiednie środki finansowe.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania UE i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska.

Wtorkowe posiedzenie Komisji jest pierwszym spotkaniem po powołaniu rządu Beaty Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • man010 2016-01-27 11:27:42
    Jeśli mogę to odniosę się do programu Rządowego 500+. Ja bardzo popieram ten program, jak również obecny Rząd. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Jestem już emerytem od stycznia 2016 r. Jestem dzieckiem chłopskim, od dziecka pomagałem rodzicom w pracach gospodarskich, już jako dziesięciolatek wiązałem snopki przy żniwach, pieliłem buraki, zbierałem ziemniaki w czasie wykopków. Ojciec mój więzień obozu pracy w Kienisbergu (1940-1945), po powrocie uznawany jako podejrzany politycznie, wzywany na przesłuchania do PUB w Ciechanowie, bity i przesłuchiwany przez ojca dzisiejszego gen. bryg. Dukaczewskiego. Ukończyłem szkołę tech. budowlane , rozpocząłem wcześnie prace bo jako maturzysta w 19 roku życia. Kiedy ożeniłem się i przyszły na świat dzieci (dwoje) moje zarobki przekraczały poziom od którego można było otrzymywać zasiłek rodzinny. Moje dzieci pozbawione były zasiłku rodzinnego. Wszelkie koszty związane z wychowaniem dzieci nauką obciążały tylko nas, żadnych ulg. Mam jednego wnuka 6-lat, który pod przymusem ustawy PO/PSL został zmuszony do pójścia do szkoły pomimo tego, że jeszcze nie miał ukończonych pełnych 6-lat. Dzisiaj dowiaduję się, że mój wnuk nie otrzyma tej nagrody 500 zł, bo moja córka dobrze zarabia przekracza kryterium dochodowe 800 zł na osobę. Nie chcę się użalać, ale koszty wykształcenia moich dzieci i ich obecny status to zasługa nas rodziców. Państwo Polskie, czy to była Komuna, czy Liberalny Chaos jak również dzisiejsza władza promuje tylko tych , którzy "nie radzą sobie w życiu". Ja zawsze pomimo różnych przeszkód musiałem sobie radzić sam. Pytam dlaczego moja wielopokoleniowa rodzina jest pomijana w różnych pomocach czy premiach z pieniędzy publicznych. Takie rodziny jak moja, to konie pociągowe gospdarki, ale i koń może osłabnąć. Źle się dzieje, że na progu życia jedne dzieci są nagradzane, że są, inne są w tej kategorii gorsze. Z ludzi którzy korzystają tylko z pomocy Państwa, rzadko kiedy wyrastają samodzielni i pełno sprawni obywatele. Ci którzy muszą sobie radzić sami przeważnie są solą dla gospodarki Państwa , czas panie i panowie z rządu wziąć to również pod rozwagę.
  • Andrzej z Sopotu 2016-01-26 19:03:36
    I to jest dobra wiadomość, Ci samorządowcy , którzy są wierni ideom PIS przyłączą się. Ci od PO/PSL po złości tego nie zrobią i wtedy ... z urzędu jala z nimi i zastąpić ludźmi z PIS. To jest idealna metoda na pozbycie się samorządowców obcych ideowo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA