REKLAMA

Beata Szydło będzie obecna podczas wizyty papieża Franciszka w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lipca 2016 12:25
Beata Szydło będzie obecna podczas wizyty papieża Franciszka w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau Papież Franciszek (fot. Aleteia Image Department - flickr.com)

Wizyta papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau podczas Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w milczeniu, zadumie i modlitwie - podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wizycie Franciszka w Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas ŚDM. Do Oświęcimia papież uda się z Krakowa 29 lipca rano helikopterem.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce, bp Artur Miziński podkreślił, że "obecność papieża w Auschwitz-Birkenau odbędzie się w milczeniu, zadumie i modlitwie".

"Ta wizyta to kamień milowy w budowaniu mostów między katolicyzmem a judaizmem i ofiarami holokaustu oraz wojny" - powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że obecność papieża w Auschwitz-Birkenau jest przykładem dla każdego człowieka. "To najgorsze miejsce na świecie. Tam było najgorsze ludobójstwo. Jestem wzruszony, że papież spotka się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata" - powiedział rabin.

Czytaj też: ABW w ścisłym kontakcie z francuskimi służbami. Trwa analiza sytuacji

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński powiedział, że Franciszek pójdzie tymi samymi krokami co jego poprzednicy - Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Franciszek uda się na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego - Franciszek ma się modlić w jego celi.

Zaplanowano też wizytę w obozie Birkenau - papież przejedzie samochodem od głównej bramy wejściowej, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych będzie ok. 1 tys. gości. Franciszek zatrzymać się ma na cichą modlitwę przed pomnikiem. Planowane jest także indywidualne spotkanie papieża z 25 Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

Jak zapowiadano podczas konferencji, w muzeum będzie też obecna premier Beata Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA