REKLAMA

Beata Szydło będzie rozmawiać w Budapeszcie o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej w sprawie postulatów Wielkiej Brytanii

  • Autor: PAP/ZBW
  • 05 lutego 2016 16:44
Beata Szydło będzie rozmawiać w Budapeszcie o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej w sprawie postulatów Wielkiej Brytanii

• Budapeszt kolejnym etapem „europejskiej ofensywy rządu”.
• Viktor Orban zapowiada wspólne stanowisko państw wyszehradzkich w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń na rynku pracy.
• Rzecznik rządu, Rafał Bochenek, zapowiedział, że przedstawiciele rządu w najbliższym czasie będą się spotykać z władzami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie Brexitu i kryzysu migracyjnego.

Rozmowy o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej (V4) ws. postulatów Wielkiej Brytanii oraz kryzysu migracyjnego zapowiedział rzecznik rządu. Kwestiom tym poświęcone będzie m.in. poniedziałkowe spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Węgier Victorem Orbanem.

Rafał Bochenek podkreślił, że poniedziałkowy wyjazd premier Szydło do Budapesztu jest związany "z europejską ofensywą" rządu. "Chcemy rozmawiać z premierem Orbanem na temat bieżących problemów Unii Europejskiej, w tym migracji, bo to poważny problem, który dotknął m.in. Węgry" - powiedział rzecznik rządu dziennikarzom w piątek w Sejmie.

Zapowiedział, że przedstawiciele rządu w najbliższym czasie będą się spotykać z władzami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (chodzi o Czechy i Słowację - PAP). "Chcemy rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na forum UE w kwestiach najważniejszych m.in. w kwestii Brexitu, jak i również kwestii migracyjnych" - podkreślił rzecznik rządu.

"Uważamy wszyscy, że kwestia kryzysu migracyjnego powinna być przede wszystkim rozwiązywana poza granicami Unii Europejskiej (...)Drugą kwestią jest temat europejskiej straży granicznej, która ma być uruchomiona do końca czerwca" - powiedział Bochenek.

W piątek w Radiu Kossuth premier Węgier Viktor Orban także informował, że powstaje wspólne stanowisko państw wyszehradzkich w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń na rynku pracy.

Orban podkreślił, że według węgierskiego rządu, zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu siły roboczej, nikt, a więc także Wielka Brytania, nie może ograniczać liczby obywateli państw unijnych podejmujących tam pracę.

"Nie wolno wprowadzać takich rozróżnień, które dyskryminują osoby przybywające tam z Europy Środkowej, czy spoza Anglii w porównaniu z żyjącymi tam Anglikami. Właśnie trwa ustalanie, co uznać za dyskryminację, a co za uprawnione posunięcie rządu angielskiego" - oznajmił Orban.

Podkreślił, że Węgry dążą do sformułowania wspólnego stanowiska państw wyszehradzkich, a więc także Czech, Słowacji i Polski, i właśnie między innymi z tego powodu w poniedziałek przylatuje do Budapesztu szefowa polskiego rządu, a 15 lutego odbędzie się spotkanie przedstawicieli tych państw w Pradze.

W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

Przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata.

Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

Projektowane porozumienia było kluczową kwestią w rozmowach podczas piątkowej wizyty w Warszawie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Po spotkaniu z brytyjskim premierem premier Szydło stwierdziła, że Polska przychyla się do części propozycji Londynu ws. reform UE, "negocjacji i doprecyzowania" wymagają kwestie socjalne.

Ostatecznie porozumienie między UE a Wielką Brytanią ma zostać ustalone na unijnym szczycie 18-19 lutego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA