REKLAMA

Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólne stanowisko o przyszłości Europy

 • Autor: pap/em
 • 02 marca 2017 12:59
Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólne stanowisko o przyszłości Europy Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier (fot. premier.gov.pl)

• Premier Beata Szydło poinformowała, że szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne stanowisko o przyszłości Europy, które będzie prezentowana na szczycie w Rzymie.
• W deklaracji jest mowa m.in. o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii.

"Muszę powiedzieć z satysfakcją, że przyjęliśmy dzisiaj wspólne stanowisko, deklarację o przyszłości Europy, którą będziemy prezentowali wspólnie, jako Grupa Wyszehradzka na szczycie w Rzymie" - powiedziała premier Szydło w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

Jak dodała, w tej deklaracji, premierzy państw Grupy przedstawiają konkretne propozycje. "To jest nasz plan na Europę, plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej" - podkreśliła szefowa rządu.

"W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej, w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku strefy Schengen i samej Unii" - powiedziała Szydło.

"Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy" - oświadczyła premier.

Czytaj też: Dla odnowy Europy Grupa Wyszehradzka może mieć kluczowe znaczenie

"Uzgodniliśmy wspólnie, że oczekujemy od przewodniczącego Donalda Tuska, iż wcześniej zostaną uzgodnione właśnie propozycje związane z reformami Unii Europejskiej, że w Rzymie spotkamy się już tylko po to, ażeby wspólnie ogłosić nowy plan dla Europy" - powiedziała Szydło.

Jak podkreśliła, to jest dziś oczekiwanie Grupy Wyszehradzkiej. "My jesteśmy gotowi, swoje propozycje przedkładamy i jesteśmy gotowi na to, żeby te najbliższe kilkanaście dni poświęcić na wypracowanie dobrego planu dla Europy" - dodała szefowa polskiego rządu.

Jak podkreśliła premier podstawy planu dla Europy stanowi przyjęta w czwartek przez szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej wspólna deklaracja o przyszłości Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Eugeniusz 2017-03-02 16:45:33
  Myślę, że prawda o pojmowania przez Naszych Rządzących i pozostałej większości tzw. "polityków" jest banalna. Jak tylko który buzię swoją otworzy, już w pierwszym zdaniu ujawnia się tragiczna dla naszego społeczeństwa prawda: ONI NAPRAWDĘ TRAKTATU NIE ZNAJĄ. Paru (?) widocznie było na jakiś szkoleniach, ale wydaje się, że były to wyrzucone w błoto pieniądze. No, ale, Drodzy Państwo, jak się nie rozumie słowa OPUBLIKOWAĆ, to co tu mówić np. o jakichś "podwójnych" etc. etc... co ja IM będę podpowiadał A co do tej "czwóreczki", to dobrze, że choć Czesi zachowują zdrowy rozsądek, bo... mieli go zawsze
 • Zygmunt prawie stary 2017-03-02 16:11:50
  Do Stacho G.-Stańczyk: Świetnie skomentowałeś bieżącą sytuację ale koń jaki jest każdy widzi. Bardzo mnie ciekawi co byś zrobił gdybyś miał wpływ na rządy. Wyjście z UE? IV wojna światowa? Jak się należy do rodziny to trzeba trzymać się jej zasad. Nikt sie nie zgodzi na dojenie kasy z friko.
 • Stacho G.-Stańczyk 2017-03-02 15:48:33
  Cytata: ""Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy" - oświadczyła premier." Pięknie. Ale jest takie przysłowie: "Ten ma rację, kto płaci za kolację". Póki co najwięcej płaci "Cesarstwo Niemieckie" i być może zażąda od korzystających z jego fundacji "wasali" podporządkowania się "traktatom lizbońskim", wskutek których członkowie - wasale dobrowolnie dali sobie założyć wędzidła z ideą zastosowania w razie sprzeciwu doktryny L. Breżniewa o "bratskiej pomoszczy" włącznie. Dlaczego przed akceptem owych traktatów przedstawiciele III R P nie pamiętali o rzymskiej zasadzie Quit quit agis, prudenter agas et respice finem" - cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i zważaj na koniec?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA