REKLAMA

Beata Szydło o expose 18 listopada: początkowo miało być inne

  • Autor: PAP,rsa
  • 16 listopada 2015 21:47
Beata Szydło o expose 18 listopada: początkowo miało być inne - Trzeba się zastanowić, czy pojmowanie solidarności europejskiej i próba narzucania takich rozwiązań poprzez bezkrytycznie i bezrefleksyjne podejście do kwestii uchodźców okazało się dobre - stwierdziła premier (fot.:PTWP)

Beata Szydło zamierzała wygłosić expose już 18 listopada, i tak się stanie, ale będzie to expose inne niż wcześniej planowała. - Od piątku sytuacja uległa zmianie i sprawy się przedefiniowały. Dzisiaj dla każdego obywatela w Polsce, na pewno dla nas, którzy bierzemy odpowiedzialność za sprawy polskiego państwa, najważniejsze jest bezpieczeństwo - mówiła w Polsat News Beata Szydło. - Chcę wygłosić expose jak najszybciej; postaram się, by to było w tym tygodniu - dodała.

Premier powiedziała także, że "wypadki są bardzo dynamiczne". - Jest coraz więcej informacji, że będą spotkania ministrów na poziomie europejskim - podkreśliła. Szydło podkreśliła, że dobrze, aby rząd brał udział w takich spotkaniach "z pełną legitymacją".

- Do piątku myślałam, że to będzie zupełnie inne exposé i kiedy się do niego przygotowywałam, kiedy rozmawiałam z moimi kolegami ministrami, kiedy przygotowywaliśmy materiał, to wyobrażaliśmy sobie, że główny nacisk to będzie rozmowa o gospodarce, o rozwoju, o tym, co jest rzeczywiście dla nas najważniejsze - mówiła Szydło.

Wieczorem rzeczniczka rządu Elżbieta Witek potwierdziła, że expose - mimo wszystko - odbędzie się w środę. - Expose jest potrzebne, więc nie ma co zwlekać - powiedziała dziennikarzom.

Honorujemy decyzje PO i PSL, ale...

Zdaniem szefowej rządu, nie ma jasnej informacji, do czego Polska zobowiązała się w sprawie przyjęcia uchodźców. Według Szydło, takiej informacji nie przedstawił poprzedni rząd PO-PSL. - Musimy więc to ustalić - dodała.

- Honorujemy decyzje, które zapadają na poziomie UE, ale uchodźcy, którzy uciekają przed zagrożeniem życia to jest jedna kwestia, inną kwestią są ci, którzy uciekają ze względów ekonomicznych. Jeszcze inna kwestia to to, czy wśród tych uchodźców nie ma tych, którzy powodują zagrożenie - mówiła Szydło w rozmowie w Polsat News.

- Honorujemy wszystkie zobowiązania, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Jeżeli te zobowiązania będzie można zrealizować pod warunkiem bezpieczeństwa dla Polaków, to będziemy je honorować, ale nigdy nie zgodzimy się na to, by bezpieczeństwo Polaków było zagrożone - deklarowała.

- Trzeba się zastanowić, czy pojmowanie solidarności europejskiej i próba narzucania takich rozwiązań poprzez bezkrytycznie i bezrefleksyjne podejście do kwestii uchodźców okazało się dobre - stwierdziła premier.

Według niej, pomoc humanitarna tak, ale "musimy się zastanowić, czy propozycje UE są dobre". - Jest coraz poważniejsza debata o zamykaniu granic we Francji, są coraz liczniejsze protesty w Niemczech - stwierdziła Szydło.

Czy Polacy mogą czuć się bezpieczni?

Pytana, czy Polacy mogą czuć się bezpieczni, premier odpowiedziała: - Zrobimy wszystko, żeby Polacy, polscy obywatele byli bezpieczni, żeby czuli się bezpieczni. To jest nasz obowiązek i główny cel.

Premier odniosła się także do słów ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, który w sobotę, napisał w portalu "wPolityce.pl", że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami łagodził reakcję, podkreślając jednak, że nasz kraj przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa.

- Pan minister Konrad Szymański zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz, o czym mówi się w wielu krajach europejskich, również i w Polsce. Oczywiście można na różne sposoby interpretować te wypowiedzi, ale on powiedział dokładnie to, o czym rozmawiamy. Naprawdę od piątku zmieniły się okoliczności w Europie - powiedziała Szydło.

Jak mówiła, "trzeba stworzyć system pomocy dla tych, których życie jest zagrożone, ale nie można bezrefleksyjnie podejmować decyzji, które powodują nie tylko, że problemu się nie rozwiązuje, ale problem zostaje pogłębiony".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA