REKLAMA

Beata Szydło ocenia, że Węgry staną się ważnym partnerem gospodarczym

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 14:55
Beata Szydło ocenia, że Węgry staną się ważnym partnerem gospodarczym Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen. (fot.:twitter.com/PremierRP)

Polska bardzo liczy na zacieśnienie współpracy gospodarczej i politycznej z Węgrami, powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Ich rozmowa dotyczyła m.in. realizacji wspólnych projektów oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Szydło podkreśliła na wspólnej z Orbanem konferencji prasowej w Budapeszcie, że wizyta na Węgrzech jest jedną z jej pierwszych bilateralnych wizyt zagranicznych.

- Oczywiście spotykaliśmy się już wcześniej z panem premierem w Brukseli i w Pradze, ale po raz pierwszy mogliśmy dzisiaj porozmawiać o sprawach Polski i Węgier - zaznaczyła premier.

Szefowa polskiego rządu oświadczyła, że Polska bardzo liczy na to, że współpraca z węgierskimi braćmi - gospodarcza i polityczna - będzie coraz bardziej się zacieśniała.

- Tak jak pan premier powiedział, dla nas wszystkich ważne jest to, aby Europa Środkowa, by nasz region rozwijał się i żeby był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w UE. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o ważnych sprawach - powiedziała Szydło.

Przeczytaj: Beata Szydło o planie rozwoju na 4 lata

Jak dodała, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. kwestii europejskich takich jak Brexit, czyli ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także problemu migracji.

- To są tematy, które w najbliższym czasie będziemy omawiali w UE i jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą przecież Węgry i Polska, miała tutaj to stanowisko - zaznaczyła premier. Wyraziła nadzieję, że stanowisko to zostanie wypracowane na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w przyszły poniedziałek, w Pradze.

Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.

Szefowa rządu poinformowała ponadto, że umówiła się z Orbanem na realizację ważnych projektów gospodarczych.

- Tak, jak mówił pan premier, chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe; mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym (...) Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wspólne połączenia transportowe, komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie, również współpracę pomiędzy naszymi krajami - zadeklarowała Szydło.

Premier odniosła się także do wizyty Komisji Weneckiej w Polsce, która odbywa się między 8, a 9 lutego.

- Wierzę w to głęboko, że Komisja Wenecka wnikliwie zapozna się z faktami, zapozna się z dokumentami - powiedziała Szydło. Dodała, że przygotowano dla przedstawicieli Komisji bardzo szczegółowe, bardzo rzetelne materiały, i że dojdzie do serii spotkań członków Komisji m.in. z polskimi politykami i działaczami organizacji pozarządowych.

Szefowa rządu podkreśliła, że ma głębokie przekonanie, że wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej jest dobrą okazją do tego, by pokazać powody zmian w TK, które musieliśmy przeprowadzić w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA