REKLAMA

Beata Szydło odwiedzi Berlin w lutym, spotka się z kanclerz Angelą Merkel

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 15:56
Beata Szydło odwiedzi Berlin w lutym, spotka się z kanclerz Angelą Merkel Zdaniem premier Szydło pomoc uchodźcom powinna być niesiona przede wszystkim potrzebującym. (fot.flickr.com/CC BY-SA 2.0)

· Premier Beata Szydło 12 lutego złoży wizytę w Berlinie.
· Podczas tego wyjazdu spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ma zamiar renegocjować europejskie rozwiązania w kwestii imigracji.
· W czwartek (21 stycznia) szefowa polskiego rządu rozmawiała w Warszawie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

- Moja wizyta w Berlinie jest przygotowywana; odbędzie się 12 lutego. Oczywiście spotkam się z panią kanclerz - poinformowała premier Beata Szydło. Tego dnia po południu premier spotkała się z przebywającym w Warszawie szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

- Zapewne będziemy w czasie tej wizyty rozmawiali o wszystkim, co jest ważne w tej chwili dla Europy, również kwestii dotyczącej uchodźców, imigrantów, dlatego, że to są dzisiaj kwestie, które powinny być dyskutowane przede wszystkim w Europie - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, właśnie to jest problem, który cała UE musi wspólnie rozwiązać.

- Te mechanizmy, które przyjęto, nie działają; państwa europejskie zaczynają sobie z tego coraz bardziej zdawać sprawę. Polska przyjęła to stanowisko i od początku Prawo i Sprawiedliwość mówiło i deklarowało, że chcemy pomagać rozwiązywać problem poza granicami Unii Europejskiej - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że właśnie w tym celu zdecydowała się na wsparcie projektu, który UE rozpoczęła z Turcją.

Zdaniem premier pomoc uchodźcom powinna być niesiona przede wszystkim potrzebującym, którzy są poza granicami UE, tak, by mogli oni potem wracać do swoich krajów.

Premier Beata Szydło i szef niemieckiej dyplomacji, Warszawa 21 stycznia 2015 r, źródło: fot. P. Tracz/KPRM

- Ale to jest dzisiaj poważny problem, który wymaga naprawdę pracy i poświęcenia mu czasu. Tymczasem, jak państwo wiecie, Unia Europejska, Komisja Europejska czy Parlament Europejski wolą poświęcać czas problemowi, który nie istnieje, czyli Polsce, zamiast poświęcać czas problemowi migracji - zaznaczyła premier.

Beata Szydło była też pytana, czy jej zdaniem piątkowa wizyta polskiego wiceministra spraw zagranicznych w Moskwie zaowocuje zwróceniem wraku polskiego samolotu, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Premier odpowiedziała, że o efektach tej wizyty będzie mogła powiedzieć, gdy wiceszef MSZ wróci do kraju.

Przeczytaj o spotkaniu Franka-Waltera Steinmeiera z Grzegorzem Schetyną.

W piątek w Moskwie wiceszefowie MSZ Polski - Marek Ziółkowski i Rosji - Władimir Titow przeprowadzą konsultacje polityczne. Tematami będą relacje polityczne i współpraca gospodarcza, a z inicjatywy strony polskiej również kwestia śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA