REKLAMA

Beata Szydło powitana w Budapeszcie

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 12:17
Beata Szydło powitana w Budapeszcie Rozmowy z premierem Orbanem będą dotyczyć bieżących problemów Unii Europejskiej, w tym migracji. (fot. twitter.com/PremierRP)

• Premier Beata Szydło przybyła w poniedziałek (8 lutego) z wizytą na Węgry.
• Z premierem Viktorem Orbanem porozmawia m.in. o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej (V4) w sprawie postulatów Wielkiej Brytanii.
• Równie ważnym tematem rozmowy będzie kwestia kryzysu migracyjnego w Europie.

Spotkanie szefów rządów Polski i Węgier rozpoczęło się o godzinie 11. W południe rozpocznie się śniadanie robocze z udziałem Szydło i Orbana. Po nim o 13.30 odbędzie się konferencja prasowa premierów.

Szydło - oprócz rozmów z Orbanem - ma zaplanowane spotkanie z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koverem. Szefowa polskiego rządu złoży też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji'56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji'56 roku.

Przeczytaj: Komisja Wenecka w Polsce

Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, rozmowy z premierem Orbanem będą dotyczyć bieżących problemów Unii Europejskiej, w tym migracji. Zapowiedział, że przedstawiciele rządu w najbliższym czasie będą się spotykać z władzami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (chodzi o Czechy i Słowację).

- Chcemy rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na forum UE w kwestiach najważniejszych, m.in. w kwestii Brexitu, jak i również kwestii migracyjnych - podkreślił rzecznik rządu.

W piątek w Radiu Kossuth Orban informował, że powstaje wspólne stanowisko państw V4 w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń na rynku pracy. Premier podkreślił, że według węgierskiego rządu, zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu siły roboczej, nikt, a więc także W. Brytania, nie może ograniczać liczby obywateli państw unijnych podejmujących tam pracę.

- Nie wolno wprowadzać takich rozróżnień, które dyskryminują osoby przybywające tam z Europy Środkowej, czy spoza Anglii, w porównaniu z żyjącymi tam Anglikami. Właśnie trwa ustalanie, co uznać za dyskryminację, a co za uprawnione posunięcie rządu angielskiego - oznajmił Orban.

Podkreślił, że Węgry dążą do sformułowania wspólnego stanowiska państw wyszehradzkich, a więc także Czech, Słowacji i Polski, i właśnie m.in. z tego powodu w poniedziałek przylatuje do Budapesztu szefowa polskiego rządu, a 15 lutego odbędzie się spotkanie przedstawicieli tych państw w Pradze.

Przeczytaj: Poparcie Czech dla Polski

O świadczeniach socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE Beata Szydło rozmawiała w piątek z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jak zaznaczyła, kwestia ta wymaga negocjacji i doprecyzowania. Podkreśliła, że Polacy, pracując na Wyspach, budują PKB tego kraju i w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii.

- Będziemy na pewno szukali kompromisu. (...) Nie wyobrażam sobie, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - zaznaczyła Szydło.

W piątek z Cameronem rozmawiał też prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Uzyskaliśmy pełne zabezpieczenie praw socjalnych dla Polaków, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii - powiedział po spotkaniu Kaczyński.

Na początku stycznia w Niedzicy (woj. małopolskie) Kaczyński spotkał się z Orbanem. Spotkanie trwało około sześciu godzin. Politycy nie udzielali komentarzy mediom.

3 lutego w Budapeszcie gościł szef MSZ Witold Waszczykowski. Polska i Węgry będą podejmować wspólne działania na arenie europejskiej m.in. w sprawie porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią oraz na rzecz obrony strefy Schengen - zapowiedział na wspólnej konferencji z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto.

Ministrowie przekonywali m.in., że mają wspólne stanowiska w niemal wszystkich sprawach dotyczących stosunków polsko-węgierskich, kwestii regionalnych i europejskich. Podkreślali też szczególne znaczenie stosunków polsko-węgierskich i Grupy Wyszehradzkiej dla polityki swoich rządów.

W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

Ostatecznie porozumienie między UE a Wielką Brytanią ma zostać ustalone na unijnym szczycie 18-19 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA