REKLAMA

Beata Szydło przemawiała do górników w czasie Barbórki

  • Autor: PAP/GP
  • 04 grudnia 2015 11:27
Beata Szydło przemawiała do górników w czasie Barbórki Szydło: Gdyby nie kopalnia, gdyby nie górnictwo, to Libiąż nie byłby taki piękny (fot. twitter.com)

Premier, w mowie skierowanej do górników i mieszkańców Libiąża, mówiła o kluczowej roli górnictwa dla rozwoju polskiej gospodarki, korzeniach jakie sama dzieli z górnictwem i koniecznej reformie przemysłu wydobywczego w Polsce.

- Polskie górnictwo musi być doinwestowane i nowoczesne - mówiła premier Beata Szydło w piątek w Libiążu (woj. małopolskie). Wyraziła przekonanie, że dzięki wspólnemu działaniu rządu i strony społecznej uda się stworzyć dla polskiego górnictwa dobrą perspektywę.

Szefowa rządu uczestniczyła w piątek przed południem w uroczystościach barbórkowych w Libiążu. Najpierw wzięła udział w uroczystym pochodzie górniczym, a następnie we mszy św. w kościele św. Barbary w Libiążu.

Premier jest świadoma trudności jakim stawi czoło górnictwo

Premier zaznaczyła, że przed polskim górnictwem jest dziś niełatwy czas.

- Wierzę w to głęboko, że wspólnie, przy działaniach rządu, przy działaniach państwa, strony społecznej, górników, uda się stworzyć dla polskiego górnictwa dobrą perspektywę - powiedziała Szydło.

Jak podkreśliła, polska gospodarka potrzebuje górnictwa, a polskie górnictwo musi się rozwijać, musi być doinwestowane, musi być nowoczesnym górnictwem, bo taki dzisiaj jest świat.

- Wierzę w to głęboko, że ten plan uda się zrealizować, bo jest w tej chwili naprawdę ku temu dobry klimat, jest ku temu ogromna determinacja ludzi, którzy podjęli się odpowiedzialności za branżę górniczą w polskim rządzie i jest też ogromna determinacja was wszystkich, którzy z górnictwem jesteście związani - mówiła premier do zgromadzonych na mszy barbórkowej.

- Potrzebujemy polskiej, szybko rozwijającej się gospodarki, a ta gospodarka potrzebuje polskiego górnictwa. To jest dzisiaj najistotniejsze, byśmy umieli się w tej ważnej sprawie porozumieć, żebyśmy umieli znaleźć drogę, którą powinno pójść górnictwo razem z energetyką, bo trzeba te branże łączyć - powiedziała szefowa rządu.

Górnicza korzenie Beaty Szydło

Nawiązując do homilii w czasie wcześniejszej mszy św., w której uczestniczyła, podkreśliła wagę tego, by pamiętać, skąd się jest. Zawsze musimy pamiętać, skąd jesteśmy, bo ta ziemia, na której wzrastaliśmy, która jest naszym domem, naszą rodzina, jest ziemią, do której trzeba wracać, o którą trzeba dbać - mówiła Szydło.

Zaznaczyła, że choć życie na terenach górniczych wiąże się z problemami, że ta ziemia nie jest łatwa, to trzeba pamiętać, że kopalnia to często początek rozwoju ziemi, na której się znajduje.

- Gdyby nie kopalnia, gdyby nie górnictwo, to Libiąż nie byłby taki piękny, nie rozwijałby się tak szybko, być może nie ściągałby do siebie tak wielu ludzi z różnych stron, którzy znaleźli tu swoje miejsce, swoją pracę - mówiła premier.

Szefowa rządu życzyła górnikom z okazji ich święta, by każdy ich zjazd pod ziemię kończył się szczęśliwym wyjazdem na powierzchnię.

Premier będzie kontynuowała obchody górniczego święta. W Brzeszczach weźmie udział we mszy św. w kościele św. Urbana, a następnie w uroczystej Akademii Barbórkowej w Powiatowym Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Podatnik 2015-12-05 21:49:27
    Pani Premier, czekamy na stosowne przemówienie z okazji Św. Mikołaja. Proszę pamietać że górnicy to tylko mała część elektoratu.
  • Chachar 2015-12-05 18:23:04
    Zaczynamy liczyć: 1.6 mld. za węgiel na hałdach 15 mld za program "500 zł na dziecko" ?? mld na wcześniejsze emerytury ?? mld dla Elbanowskich ?? mld na zgazowanie węgla Co jeszcze ma w planie p. magister etnografii? GPW już pokazuje jaka jest o niej opinia. Trzeba będzie przyśpieszyć prace nad "antyterrorystyczną" ustawą Błaszczaka i Kamińskiego, bo przecież każdy kto umie myśleć i liczyć to terrorysta.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA