REKLAMA

Beata Szydło: Reforma służby zdrowia powinna trafić na obrady rządu w przyszłym tygodniu

  • Autor: GP
  • 19 stycznia 2017 09:16
Beata Szydło: Reforma służby zdrowia powinna trafić na obrady rządu w przyszłym tygodniu Beata Szydło: - Minister przygotował projekty ustaw. Znajdą się niebawem na posiedzeniu rządu. (fot.:KPRM/flickr.com/domana publiczna)

• Beata Szydło zapowiedziała, że projekty ustaw zmian w służbie zdrowia trafią na przyszłotygodniowe posiedzenie rządu.
• Co cieszy premier, to już obowiązujące, pierwsze zmiany. - Udało się wprowadzić darmowe leki dla seniorów - mówiła szefowa rządu.
• W czwartek (19 stycznia) Beata Szydło będzie rozmawiać o temacie służby zdrowia także ze stroną społeczną podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (RDS).

- Reforma służby zdrowia jest oczekiwana przez wszystkich - mówiła o propozycji realizowanej przez Konstantego Radziwiłła premier Beata Szydło w Polskim Radiu. - Pokładane są w niej ogromne nadzieje. Nie muszę przypominać, że w tej chwili ten system działa bardzo słabo - dopowiadała premier.

Wspomniała niekończące się problemy z kolejkami do lekarzy, trudności z dostępnością do nich.

Premier, w ramach konsultacji z ministrami, w czwartek będzie rozmawiać na ten temat właśnie z Konstantym Radziwiłłem.

Szczegółowe rozwiązania już niedługo przed rządem

- Minister przygotował projekty ustaw. Znajdą się one niebawem na posiedzeniu rządu - powiedziała premier na falach polskiej rozgłośni. 

Premier wyraziła nadzieję, że omawiane propozycje (sieć szpitali i likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia) ona i jej inni ministrowie zobaczą za tydzień.

Czytaj: Dziwne opóźnienia w pracach komisji zdrowia w Sejmie

- Komitet Stały Rady Ministrów będzie pracował nad siecią szpitali jeszcze w tym tygodniu - dopowiedziała.

Co już udało się zrobić?

Pozycja Konstantego Radziwiłła była kilkukrotnie podważana w mediach, mówiło się w 2016 roku nawet o dymisji ministra. - Sztandarowy projekt (ministerstwa Zdrowia) darmowe leki dla seniorów, udało się wprowadzić - przypomniała jeden z sukcesów Radziwiłła Szydło.

- Natomiast wchodzimy w decydujący element reformy - kontynuowała premier. - Zdajemy sobie sprawę, że reforma oświaty, czy właśnie reforma służby zdrowia budzą ogromne emocje - dlatego tez rząd chce je konsultować.

Nawet w trakcie realizacji będą poprawki

Szydło podkreśliła, że tak samo jak w przypadku reformy edukacji, tak też w przypadku reformy służby zdrowia, będą prowadzone rozmowy, które mogą zmieniać szczegóły rozwiązań.

- Przystajemy na kontynuowanie takich konsultacji, nawet w trakcie działania reformy - mówiła premier. Podała przykład działania Anny Zalewskiej (MEN), która podróżuje po kraju i nadzoruje przygotowania do zmian w szkolnictwie. - Ministerstwo Zdrowia też będzie prowadzić szerokie konsultacje.

Rada Dialogu Społecznego (RDS) o reformie zdrowia

W czwartek (19 stycznia) zbierze się RDS. Premier będzie na tym spotkaniu. - Jednym z punktów obrad będzie dyskusja o zmianach w służbie zdrowia - przypomniała Szydło.

Czytaj: RDS będzie miała nową formę działania

Rada Dialogu Społecznego to ciało przy administracji, które stara się doradzać rządowi w różnych projektach, w których kluczowe są osądy i ekspertyzy strony społecznej (organizacji pozarządowych czy związków zawodowych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA