REKLAMA

Beata Szydło rozmawiała z kanclerz Angelą Merkel

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2016 14:30
Beata Szydło rozmawiała z kanclerz Angelą Merkel Premier Polski podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę (fot. twitter/KPRM)

· Problem migracji to jedno z największych wyzwań Unii Europejskiej - przekonywała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło.
· Zadeklarowała też, że Polska i Niemcy uczynią wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w UE.
· Premier Polski podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę.
· Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

"Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną" - powiedziała Angela Merkel w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Jak dodała, Polska i Niemcy chcą chronić granic zewnętrznych Unii. "Musimy wspólnie zadbać o ochronę granic" - podkreśliła kanclerz Niemiec.

"Strona polska w dzisiejszych rozmowach złożyła propozycję, abyśmy wspólnie zrealizowali projekt humanitarny w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala. Bardzo chętnie przyjęłam tę propozycję" - mówiła Merkel.

Jak relacjonowała, tematem rozmów był także przyszłotygodniowy szczyt UE oraz kwestia tzw. Brexitu - czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. "Panuje zgodność między nami, chcemy uczynić wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonane - zarówno z perspektywy niemieckiej, jak i polskiej - że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii, przy zachowaniu wszystkich zasad Unii" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak dodała, nasze kraje będą szukały kompromisu w rozmowach z Londynem.

W. Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w UE, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich. Najtrudniejszą kwestią w negocjacjach z Londynem jest propozycja ograniczenia dostępu do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE.

Merkel zadeklarowała też, że oba kraje będą kontynuowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Jak dodała, konsultacje będą dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

Premier Szydło: Chcemy podtrzymywać i rozwijać relacje z Niemcami

Beata Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

Jak zaznaczyła, omówione zostały najważniejsze kwestie z punktu widzenie UE, Polski i Niemiec.

"Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać" - powiedziała szefowa rządu Beata Szydło po rozmowie z kanclerz Niemiec

"Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE" - dodała premier Szydło.

Zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z Unią. "Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone" - powiedziała.

Merkel wspomniała, że rozmowa dotyczyła m.in. szczytu NATO, którego Polska będzie gospodarzem. "Niemcy podtrzymują swoje zobowiązania uzgodnione w czasie ostatniego szczytu NATO" - zadeklarowała.

Dodała, że spotkanie dotyczyło także gazociągu Nordstream, a także utworzenia unii energetycznej. "Rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku" - podkreśliła kanclerz Niemiec.

Polska chce być aktywna ws. pomocy humanitarnej dla uchodźców

Premier Polski odniosła się także do kwestii uchodźców. Poinformowała, że zaproponowała kanclerz Angeli Merkel uruchomienie wspólnego polsko-niemieckiego projektu humanitarnego na rzecz uchodźców.Premier powtórzyła również, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania". "Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje" - oświadczyła.

"Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną (na rzecz uchodźców). Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji (donatorów na rzecz Syrii) potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy" - powiedziała szefowa rządu.

Szydło poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego". "Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat" - powiedziała polska premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Tomek 2016-02-13 13:59:22
    A !co miała Pani kanclerz robić słuchając takich propozycji, tylko patrzeć z politowaniemREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA