REKLAMA

Beata Szydło w Rumunii. Jaki jest cel sobotniej wizyty?

  • Autor: PAP
  • 26 sierpnia 2016 16:37
Beata Szydło w Rumunii. Jaki jest cel sobotniej wizyty? Premier Beata Szydło (fot. facebook.com/BeataSzydlo)

• Premier Beata Szydło w sobotę (27 sierpnia) udaje się z wizytą do Rumunii.
• Spotka się z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem, z którym będzie rozmawiać m.in. o Brexicie.
• Premier Szydło odwiedzi też Polonię mieszkającą na Bukowinie.

Premier udaje się do Suczawy na zaproszenie premiera Ciolosa. Głównym tematem rozmów premierów Polski i Rumunii będzie przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie oraz przygotowania do szczytu UE w Bratysławie.

"W trakcie spotkania z premierem Rumunii zostaną poruszone kwestie dotyczące przyszłości UE i planów jej reformy. Omówiona zostanie także sytuacja w Turcji oraz jej współpraca z UE z uwzględnieniem zawartego kilka miesięcy temu porozumienia" - powiedział  rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W czwartek w Ankarze szef MSZ Witold Waszczykowski odbył konsultacje ze swoimi odpowiednikami z Turcji - Mevlutem Cavusoglu i Rumunii - Lazarem Comanescu. Ministrowie omawiali m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i ocenę podjętych na nim decyzji, sytuację bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części Sojuszu, rozwój trójstronnej współpracy polsko-turecko-rumuńskiej oraz kryzys migracyjny.

"Spotkanie premierów Polski i Rumunii będzie również szansą do tego, by porozmawiać o bezpieczeństwie Europejczyków w kontekście licznych ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce, zwłaszcza w ostatnim czasie, w wielu krajach zachodniej Europy" - podkreślił Bochenek.

Jak podkreśla CIR, spotkanie szefów rządu Polski i Rumunii nastąpi po prawie trzyletniej przerwie w kontaktach. Polskę i Rumunię łączy ustanowione w 2009 roku Partnerstwo Strategiczne i prowadzony od 2011 roku dialog w sprawach polityki bezpieczeństwa.

Podczas wizyty premier Szydło spotka się z przedstawicielami polskiej mniejszości, a także odwiedzi miejscowy kościół i Dom Polski.

Według szacunków Związku Polaków w Rumunii, w tym kraju żyje ok. 7 tys. osób polskiego pochodzenia. Dane ze spisu powszechnego w 2002 r. wskazywały na 3,6 tys. osób, a w 2011 r. na 2,6 tys.

Głównym skupiskiem ludności polskiego pochodzenia w Rumunii jest okręg Suczawa (południe historycznej Bukowiny), gdzie mieszkają potomkowie migracji rolniczej i zarobkowej. Pozostałe ośrodki rumuńskiej Polonii to Bukareszt, Jassy i Konstanca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA