REKLAMA

Beata Szydło została zaproszona do Chin, a prezydent Państwa Środka przyjedzie do Polski

  • Autor: PAP/GP
  • 26 kwietnia 2016 13:27
Beata Szydło została zaproszona do Chin, a prezydent Państwa Środka przyjedzie do Polski Beata Szydło w czasie kwietniowej wizyty w USA. (fot.:twitter.com/PremierRP)

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi Polskę, a premier Beata Szydło została zaproszona do ChRL - poinformował we wtorek (26 kwietnia) przebywający z wizytą w Pekinie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Dziś dowiedziałem się, że w Polsce będzie gościł pan przewodniczący Xi Jinping. Otrzymałem też zaproszenie dla pani premier, aby odwiedziła Pekin, które niezwłocznie, jeszcze dzisiaj rano, telefonem przekazałem do Warszawy - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas popołudniowego spotkania z kierownictwem chińskiej Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR).

Dokładna data wizyty prezydenta Xi w Polsce nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

We wtorek rano Waszczykowski spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi, a po południu w Wielkiej Hali Ludowej przyjął go wiceprezydent Chin Li Yuanchao. Rozmowy dotyczyły zacieśniania wzajemnych relacji w sferze politycznej i gospodarczej, a także roli Polski w chińskiej inicjatywie "Jednego Pasa, Jednej Drogi" oraz współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule "16+1".

Wiceprezydent Li ocenił, że nasza współpraca w ramach strategicznego partnerstwa rozwija się bardzo dynamicznie.

Przeczytaj: Czy Polska jest przygotowana na zamach terrorystyczny?

Waszczykowski podkreślił, że polski rząd przykłada dużą wagę do zacieśniania stosunków polsko-chińskich, o czym może świadczyć ubiegłoroczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.

- Mamy nadzieję, że ten dialog polityczny, który się toczy na najwyższym szczeblu, przełoży się również na współpracę gospodarczą i współpracę w innych dziedzinach - dodał.

Na spotkaniu z ministrem Wangiem Waszczykowski powiedział, że Polska poszukuje nowych partnerów do współpracy, aby przyspieszyć rozwój kraju, a Chiny są dla nas "naturalnym partnerem" na kontynencie azjatyckim.

Szef chińskiej dyplomacji ocenił, że Polska jest ważnym krajem w regionie, jak również partnerem strategicznym dla Chin. Polska cały czas pozostaje największym partnerem handlowym dla Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Poprzez tę wizytę można dalej wzmacniać zaufanie polityczne, jak również stymulować rozwój naszych relacji - podkreślił Wang.

Przeczytaj: GUS podał marcowe dane o bezrobociu

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednej Drogi", o której minister Waszczykowski rozmawiał z chińskimi władzami, zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Xi w 2013 roku.

W poniedziałek Waszczykowski wygłosił wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych oraz spotkał się z wykładowcami i studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Wizytę w Chinach rozpoczął w niedzielę od miasta Czengtu (Chengdu), stolicy Syczuanu, gdzie rozmawiał z lokalnymi władzami. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Czengtu-Łódź.

Waszczykowski spotkał się też z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy może się przyczynić udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek.

Szefowi MSZ w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Czengtu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • RED 2016-04-26 14:56:24
    I nagle PISu już czerwień nie razi? tak czy inaczej współpraca z Chińską Republiką Ludową powinna być coraz większa,w końcu to najprężniej rozwijająca się gospodarka na świecie! Model Chiński odnosi liczne sukcesy na wszelakich polach,jak widzimy komuniści z Państwa Środka świetnie połączyli mechanizmy wolnorynkowe z gospodarką centralnie planowaną,powinniśmy z nich wziąć przykład!
  • henryk 2016-04-26 14:41:00
    Bardzo dobra informacja dla POLSKIREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA