REKLAMA

Będzie druga tura wyborów prezydenckich na Cyprze

  • Autor: wnp.pl PAP/PS
  • 28 stycznia 2018 22:41
Będzie druga tura wyborów prezydenckich na Cyprze Obecny prezydent Anastasiadis w sondażach miał ponad 50 proc. poparcie. Fot. Urząd prezyd. Cypru

Żaden z kandydatów nie zdobył większości głosów i potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich na Cyprze, wynika ze wstępnych wyników, uwzględniających wszystkie głosy.

Dotychczasowy prezydent Cypru Nikos Anastasiadis uzyskał 35,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się niezależny polityk, genetyk Stawros Malas, popierany przez komunistyczną Postępową Partii Ludu Pracującego (AKEL) - z 30,25 proc. głosów.

To ci dwaj politycy spotkają się 4 lutego w drugiej turze.

Trzecie miejsce zajął centrowy polityk Nikolas Papadopulos, syn byłego szefa państwa Tasosa Papadopulosa, uzyskując 25,75 proc. głosów.

Kandydaci z dwóch pierwszych miejsc mają tydzień na przekonanie do siebie wyborców pozostałych kandydatów, którzy zajmują twardsze stanowisko w podejściu do rozmów pokojowych w kwestii zjednoczenia wyspy.

Stosunek polityków do sprawy zjednoczenia był jednym z głównych kryteriów wyborów.

Podział Cypru na zamieszkaną przez Greków cypryjskich Republikę Cypru i nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Republikę Turecką Cypru Północnego (RTPC), zamieszkaną przez Turków cypryjskich, nastąpił w 1974 roku.

Do podziału doszło w wyniku interwencji armii tureckiej, w odpowiedzi na zamach stanu przeprowadzony przez greckich nacjonalistów z Cypru. Na północy kraju do dziś stacjonują wojska tureckie.

Rozmowy dotyczące zjednoczenia Cypru, które toczyły się w Szwajcarii pod egidą ONZ, załamały się w lipcu ub.r. Powodem był brak porozumienia w sprawie przyszłej roli, jaką Turcja miałaby odrywać na wyspie.

Rozpoczęły się wybory prezydenckie na Cyprze

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA