REKLAMA

Będzie hucznie i będzie prezydent. W sobotę odbędą się obchody Święta Lotnictwa

  • Autor: PAP/GP
  • 25 sierpnia 2016 08:44
Będzie hucznie i będzie prezydent. W sobotę odbędą się obchody Święta Lotnictwa Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego w 1931 roku. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

• Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w sobotę (27 sierpnia) w Poznaniu obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych.
• Upamiętnione zostaną osoby związane z wdrożeniem tych maszyn, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Główną atrakcją obchodów, które odbędą się na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach, będą pokazy i piknik lotniczy zaplanowane na sobotnie popołudnie. Uroczystości rozpoczną się rano, od polowej mszy św.

Przed południem prezydent Duda odsłoni tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., gdy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W uroczystości wzięła udział ówczesna para prezydencka.

"Samoloty F-16 otrzymały polską nazwę "Jastrząb", nadaną przez panią prezydentową Marię Kaczyńską. Na tablicy upamiętniającej to wydarzenie będą wyryte nazwiska pary prezydenckiej oraz gen. Targosza" - powiedział PAP inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak.

Prezydent Duda odsłoni w sobotę w Krzesinach pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika - następcy gen. Targosza na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych, również związanego z wdrażaniem F-16 do służby w Polsce. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Obejrzy też zapowiedź premiery przygotowywanego przez TVP filmu dokumentalnego "Dywizjon 303" i jego fragmenty.

Czytaj: PO atakuje MON za działania kadrowe. Co złego widzą politycy opozycji?

Pokazy lotnicze rozpoczną się po godz. 12 od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się samoloty wielozadaniowe F-16 (zarówno w grupie sześciu maszyn, jak i indywidualnie; będzie to jeden z pierwszych pokazów akrobacji na tym samolocie w polskim lotnictwie), myśliwiec MiG-29 (samodzielnie i we wspólnym pokazie z samolotem akrobacyjnym XA41, który także wystąpi sam), szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra. Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter.

Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie obecnie są wykorzystywane w wojsku.

Jak powiedział generał, na połączenie obchodów Święta Lotnictwa (przypadającego 28 sierpnia) z 10. rocznicą przejęcia F-16 (9 listopada) zdecydowano się z dwóch powodów. Po pierwsze, wojskowi chcieli nieco zmienić formułę święta, do tej pory zawsze obchodzonego w stolicy. "Nie tylko Warszawa jest zasłużona. Poznań jest przecież jedną z kolebek polskiego lotnictwa, gdzie mieściło się do 1991 r. dowództwo Wojsk Lotniczych" - wyjaśnił.

Po drugie, obchody w sierpniu dają możliwość zaprezentowania samolotów i śmigłowców w powietrzu, na co jesienią pogoda mogłaby nie pozwolić.

Uroczystości rozpoczną się już w czwartek, gdy na cmentarzu na Miłostowie zostanie pochowana urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego. Tego samego dnia przy starym porcie lotniczym na Ławicy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu.

W piątek na Politechnice Poznańskiej odbędzie się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności" a na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - gala jubileuszowa, podczas której zasłużeni lotnicy odbiorą odznaczenia i wyróżnienia.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918. W PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA