REKLAMA

Będzie konsolidacja partii opozycyjnych? Lubnauer: Potrzebne wspólne minimum programowe

 • Autor: PAP/AT
 • 07 sierpnia 2017 12:00
Będzie konsolidacja partii opozycyjnych? Lubnauer: Potrzebne wspólne minimum programowe Są obszary, które są dla opozycji fundamentalnie wspólne - powiedziała Katarzyna Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.facebook.com/katarzyna.lubnauer)

Opozycja nie wygra z PiS jako całość, jeżeli nie odpowie sobie na pytanie dlaczego mimo tego, że wiele działań PiS budzi szeroki sprzeciw i uderza w podwaliny państwa prawa, to w dalszym ciągu ich poparcie jest niewiele niższe niż w czasie wyborów - powiedziała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

By wygrać wybory, opozycji potrzebne jest wspólne minimum programowe - oceniła Katarzyna Lubnauer. Dodała, że dla opozycji niektóre kwestie są "fundamentalnie wspólne".

Lubnauer była pytana w wywiadzie dla portalu rp.pl o to, czy możliwa jest konsolidacja partii opozycyjnych. W jej ocenie "są obszary", które są dla opozycji "fundamentalnie wspólne". Wśród nich wymieniła "kwestie związane z obroną demokracji, sprzeciw wobec zawłaszczania państwa przez PiS oraz ochronę sądownictwa i niezależności mediów".

Przypomniała, że w lipcu został powołany w Sejmie zespół PO, Nowoczesnej i PSL-u, który ma zająć się stworzeniem wspólnego projektu reformującego sadownictwo. "Myślę, że powinniśmy uważnie obserwować w jaki sposób on się sprawdza. Być może powstaną kolejne zespoły w tych sprawach, które są dla nas oczywiste" - mówiła.

Czytaj też: Wspólne kluby i koła: Opozycja połączy siły przeciwko PiS?

Zdaniem Lubnauer, by wygrać z Prawem i Sprawiedliwością, opozycji jest potrzebne "jakieś minimum programowe oraz diagnoza dlaczego PiS wygrało".

"Opozycja nie wygra jako całość, jeżeli nie odpowie sobie na pytanie dlaczego (...) mimo tego, że wiele działań PiS budzi szeroki sprzeciw części społeczeństwa, instytucji zewnętrznych i uderza w podwaliny państwa prawa, to w dalszym ciągu ich poparcie jest niewiele niższe niż w czasie wyborów" - oceniła. Jak dodała "sam anty-PiS nie wystarczy".

24 lipca, na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna (PO), Ryszard Petru (N) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zapowiedzieli powołanie zespołu opozycji, który od września, ma pracować nad wspólnym projektem dotyczącym reformy sądownictwa. W jego skład wejdą: Kamila Gasiuk-Pihowicz (N), Borys Budka (PO) i Krzysztof Paszyk (PSL).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • kasandra 2017-08-08 14:06:41
  Do Wodnik Szuwarek: pan szuwarek wie...
 • Wodnik Szuwarek 2017-08-08 14:03:54
  Do kasandra 2: Skoro jest potrzeba poszanowania prawa i sprawiedliwości, trzeba usunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Pilnie!
 • kasandra 2 2017-08-08 13:48:03
  Do Wodnik Szuwarek: pani kasia niech wie: PO+NOWO.+PSL = oni "stworzyli" zero, a raczeń mniej niż zero! Jest pilna potrzeba poszanowania:i sprawiedliwości i prawa. pan szuwarek wie dobrze, tylko tak
 • Wodnik Szuwarek 2017-08-07 13:12:02
  Do nicniewiem: Najbardziej niemieckie nazwisko w sejmie to Wasserman. Czy o nia właśnie biega?
 • nicniewiem 2017-08-07 13:07:53
  Pani o niemiecko brzmiącym nazwisku, zastanawia się "dlaczego PiS wygrało Wybory". A dlaczego nie pyta się o to swojego pryncypała Rysia ? On przecież wszystko wie najlepiej a nawet twierdzi, że: "Wszyscy Wszystko Wiedzą". Dlaczego ta pani tego nie wie, nic a nic nie rozumiem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA