REKLAMA

Będzie nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury. Chodzi o projekt PiS dot. prokuratury

  • Autor: PAP/AS
  • 29 grudnia 2015 13:33
Będzie nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury. Chodzi o projekt PiS dot. prokuratury (fot. Johnny Magnusson/freestockphotos/CC0)

Na 11 stycznia Krajowa Rada Prokuratury zwołała nadzwyczajne posiedzenie, na którym chce zaopiniować poselski projekt Prawa o prokuraturze autorstwa PiS. Rada chce też uczestniczyć w pracach nad projektem, który m.in. łączy stanowiska Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

"Nie było możliwe zwołanie posiedzenia Rady na wcześniejszy termin, bo jej członkowie mają inne zobowiązania, przebywają też na planowanych wcześniej urlopach, więc mogłoby nie być kworum potrzebnego do podjęcia uchwały opiniującej projekt ustawy" - powiedział we wtorek (29 grudnia)  sekretarz KRP prok. Andrzej Kaucz.

Z innych źródeł w Radzie, PAP dowiedziała się, że szukano sposobu na zwołanie posiedzenia w szybszym terminie, ale założono, że mogą nie przybyć na nie przedstawiciele Sejmu, Senatu, prezydent oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny (którzy są członkami KRP), przez co może zabraknąć kworum - uznano więc, że lepiej zwołać posiedzenie w pierwszym terminie, na który dotrze 13 "prokuratorskich" członków 25-osobowej Rady.

W rozmowie z PAP prok. Kaucz nie chciał odnosić się do tych informacji. Powiedział jedynie, że planowane posiedzenie Rady miało się odbyć 18 stycznia, a w obecnej sytuacji postanowiono wyznaczyć jeszcze jedno posiedzenie, na 11 stycznia. Ma być poświęcone tylko zaopiniowaniu projektu PiS. Rada zwróciła się do szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS) o dopuszczenie jej przedstawiciela do prac parlamentarnych nad projektem ustawy.

Projekt nowego Prawa o prokuraturze autorstwa posłów PiS, który wpłynął do Sejmu 24 grudnia, przewiduje m.in. ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Według projektodawców ma to doprowadzić "do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji, zarówno wobec podległych prokuratorów, jak i organów zewnętrznych".

"Prokurator Generalny uzyskuje prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia" - głosi uzasadnienie propozycji. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa.

Zniknąć mają prokuratury apelacyjne, a powstać - prokuratury regionalne. Pion ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej ma być zcentralizowany i funkcjonować przy Prokuraturze Krajowej. Likwidacji ulec ma prokuratura wojskowa (przy prokuraturach regionalnych funkcjonować mają wydziały wojskowe); pozostać ma prokuratura w strukturach IPN.

Projekt zakłada także likwidację Krajowej Rady Prokuratury, powołanej w 2010 r. razem z rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rada jest organem stojącym na straży niezależności prokuratorów i prokuratury, opiniuje też decyzje personalne prokuratora generalnego. Po ponownym połączeniu ministerstwa z prokuraturą, przy PG powstałaby Krajowa Rada Prokuratorów, o uprawnieniach doradczych. Opiniowałaby zarządzenia i wytyczne wydawane przez PG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA