REKLAMA

Będzie nowe Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

  • Autor: GP
  • 28 czerwca 2016 11:26
Będzie nowe Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Jarosław Gowin w czasie spokania z przedstawicielami Ukrainy. (fot.:nauka.gov.pl)

• Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Ukrainę.
• Polski polityk odwiedził miejsce współpracy naukowej polskich i ukraińskich badaczy, którzy odnawiają Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
• Gowin referował stronie ukraińskiej proponowaną w Polsce zmianę edukacyjną.

W dniach 27 i 28 czerwca wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin odwiedza naszego wschodniego sąsiada. Na Ukrainie polityk formacji rządzącej odwiedził Lwów, obwody lwowski i iwanofrankowski. Celem wizyty jest pogłębianie relacji naukowych, które łączą oba kraje i ich badaczy.

Wicepremier gościł również na Górze Pop Iwan w obwodzie iwanofrankowskim. Prowadzone są tam prace przez polskich i ukraińskich naukowców. W 2012 roku Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukraiński Przykarpacki Narodowy Uniwersytet podjęły się odbudowania przedwojennego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w tym miejscu. Obiekt ma w przyszłości stanowić bazę praktyk dla studentów geografii, astronomii i botaniki z obu krajów.

Renowane Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, źródło: nauka.gov.pl

Ponadto polski polityk omawiał na Ukrainie polską, zapowiedzianą przez minister Annę Zalewską reformę edukacji. Polski rzad przygotowuje znaczne zmiany w szkolnictwie.

Tę prelekcję Gowin głosił na tzw. Spotkaniu Ossolińskich.

Delegacja złożyła też wieńce i kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Orląt Lwowskich i w Czarnym Lesie, czyli w miejscu egzekucji mieszkańców Stanisławowa, w tym obywateli Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA