REKLAMA

Będzie referendum ws. zmiany konstytucji. Kiedy?

  • Autor: PAP/AT
  • 08 maja 2017 10:22
Będzie referendum ws. zmiany konstytucji. Kiedy? Minister PawełMucha zaznaczył że prezydent nie sprecyzował jak, jego zdaniem, miałaby wyglądać Konstytucja, ponieważ nie chciał "otwierając dyskusji na ten temat, zarazem jej zamykać" (fot.youtube.com)

Jak poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha jest pomysł, by referendum konstytucyjne przeprowadzić w dniu przypadających w 2018 roku wyborów samorządowych.

• Prezydent Andrzej Duda chce, aby w 2018 r. odbyło się referendum w sprawie konstytucji.

• Referendum mogłoby być przeprowadzone w dniu przypadających w 2018 roku wyborów samorządowych.

• Takie rozwiązanie może podnieść frekwencję - powiedział Paweł Mucha.

Prezydent powiedział podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Mucha, pytany w radiowych Sygnałach Dnia, czy referendum mogłoby zostać przeprowadzone razem z wyborami samorządowymi przypadającymi w 2018 roku, odparł, że "jest to jeden z pomysłów". Dodał, że takie rozwiązanie "daje większe prawdopodobieństwo, że frekwencja będzie powyżej 50 proc."

Minister zaznaczył również, że prezydent nie sprecyzował jak, jego zdaniem, miałaby wyglądać Konstytucja, ponieważ nie chciał "otwierając dyskusji na ten temat, zarazem jej zamykać"

Kopia Konstytucji 3 maja (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

"My nie chcieliśmy otwierając tej dyskusji zarazem jej zamykać. Nie chcieliśmy tego rodzaju sytuacji, że pan prezydent z jednej strony zapowiada: oto rozpoczynamy dialog, który będzie podstawą sformułowania pytań referendalnych, które określą kierunki zmian, co do kwestii fundamentalnych w Konstytucji i jednocześnie zamyka tę debatę mówiąc oto jest pakiet moich propozycji, które powinniście wybrać" - podkreślił.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA