REKLAMA

Będzie współpraca w nauce historii. MEN i IPN będą koordynować działania

  • Autor: PAP
  • 24 sierpnia 2016 14:38
Będzie współpraca w nauce historii. MEN i IPN będą koordynować działania Szef IPN: Instytut Pamięci Narodowej jest obecny w szkole od pierwszego dnia swojego istnienia. (fot.:men.gov.pl)

• Upowszechnianie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski zakłada podpisana w środę (24 sierpnia) przez MEN i IPN deklaracja o bliskiej współpracy.
• Obie instytucje deklarują, że nie będą unikać trudnych tematów historycznych, m.in. dotyczących relacji polsko-żydowskich.

List intencyjny w sprawie "upowszechniania rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski" oraz "w poczuciu odpowiedzialności za kształt świadomości historycznej młodego pokolenia Polaków" podpisali minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek.

"Instytut Pamięci Narodowej jest obecny w szkole od pierwszego dnia swojego istnienia, czyli od 16 lat. To jest jedno z naszych najważniejszych pól aktywności" - zapewnił podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek. Przypomniał też, że IPN już od lat współpracuje z MEN m.in. na podstawie porozumienia podpisanego w 2001 r. pomiędzy ówczesnymi prezesem IPN Leonem Kieresem a ministrem edukacji Edmundem Wittbrodtem.

"To jest powrót do dobrego obyczaju, że my pewną współpracę, którą podejmujemy - formalizujemy" - podkreślił prezes IPN.

Minister edukacji zaznaczyła, że MEN wspólnie z IPN chce współpracować w dziedzinie edukacji historycznej m.in. dlatego, by poprawić jej jakość. Jak tłumaczyła, działania MEN i IPN "wynikają z potrzeb młodzieży, z potrzeb nauczycieli i z wyników badań mówiących o tym, jaki jest stan wiedzy historycznej młodych Polaków".

W podpisanej deklaracji mowa jest m.in. o ścisłej współpracy obu instytucji przy opracowywaniu podstaw programowych kształcenia ogólnego z zakresu najnowszej historii Polski. "W sposób szczególny Instytut Pamięci Narodowej będzie rekomendować historyków, specjalistów do pracy przy tworzeniu podstaw programowych z przedmiotu historia oraz wiedza o społeczeństwie" - czytamy w podpisanej deklaracji.

MEN i IPN deklarują też, że "będą współpracować przy opracowywaniu projektów różnych form doskonalenia nauczycieli w zakresie wiedzy z najnowszej historii Polski". "W szczególny sposób strony wspierać będą doskonalenie zawodowe nauczycieli przedmiotów humanistycznych oraz wpływać będą na aktywny udział młodzieży w przedsięwzięciach patriotycznych i edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej na wszystkich poziomach nauczania szkolnego" - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA