REKLAMA

Będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jest decyzja

  • Autor: PAP/MIW
  • 08 lipca 2016 20:42
Będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jest decyzja W Polsce i w krajach bałtyckich rozmieszczone zostaną 4 bataliony NATO. (fot . : www.nato.int)

Podjęliśmy decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich - powiedział podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlatyckiego Jens Stoltenberg.

Jak wyjaśnił, Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a USA - w Polsce.

Stoltenberg powiedział, że wszystkie kraje NATO będą wspierały wzmocnioną wysuniętą obecność Sojuszu na wschodniej flance - cztery będą państwami ramowymi, cztery będą pełniły rolę gospodarza, a pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób. Sekretarz generalny powiedział, że obecność będzie trwała tak długo jak trzeba.

Decyzję NATO podjęło podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej. 

Na temat wzmocnionej obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance wypowiadał się też prezydent USA Barack Obama informując, że Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce. Jak dodał, "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi". W Polsce ma znajdować się dowództwo amerykańskiej brygady pancernej, która ma przebywać w Europie rotacyjnie od początku przyszłego roku, a także natowski i amerykański nowoczesny sprzęt wojskowy oraz personel.

Obama podkreślił, że Polska zwiększyła swój udział w budowaniu bezpieczeństwa przez budowę na swoim terenie systemu obrony przed rakietami, które mogą być wystrzelone np. z Iranu. Dodał, że Polska jest osią obrony wschodniej flanki NATO.

- W Warszawie chcę jeszcze raz potwierdzić trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Polski. Jako strony traktatu wiąże nas obowiązek wzajemnej obrony wynikający z artykułu 5 - powiedział.

- W wypełnieniu tego obowiązku nigdy się nie zawahamy. To nie są tylko słowa, one są poparte przez czyny - podkreślił amerykański prezydent.

Wspominał, że gdy po raz pierwszy przyjechał do Polski, pięć lat temu, obiecał zwiększyć amerykańskie zaangażowanie w polskie bezpieczeństwo.

- I zrobiliśmy to. Dotrzymaliśmy obietnicy - podkreślił.

- Dziś ogłaszam kolejne kroki w podnoszeniu zdolności do obrony i odstraszania - poinformował. Obama. 

Amerykański przywódca podziękował Polsce za wspieranie ukraińskich starań o obronę suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji. Zaznaczył, że ważne jest, by Ukraina otrzymywała pomoc i by wzmacniać jej siłę militarną, polityczną i gospodarczą. "W pełni wspieramy wysiłki, którym przewodzą Niemcy i Francja, by konflikt na Ukrainie rozwiązać dyplomatycznie" - powiedział.

Zaznaczył też, że USA i Polska są zjednoczone w naciskach, by sankcje wobec Rosji zostały utrzymane do momentu pełnego wypełnienia zobowiązań porozumień mińskich.

Szef MON, pytany przez dziennikarzy o możliwą lokalizację umieszczenia sił Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że "sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta".

- Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo zachodnie - powiedział Antoni Macierewicz.

Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora" - powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że szereg kwestii będzie jeszcze dyskutowanych i doprecyzowanych, np. kwestia "dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA