REKLAMA

Biała księga zmian w polskim sądownictwie. "By kraje UE miały własną ocenę w sprawie praworządności"

  • Autor: aw/PAP
  • 27 lutego 2018 14:47
Biała księga zmian w polskim sądownictwie. "By kraje UE miały własną ocenę w sprawie praworządności" Konrad Szymański (Fot. Flickr/KPRM)

Polska chce, aby kraje członkowskie UE wyrobiły sobie własną ocenę dotyczącą praworządności w Polsce. Ma do tego przyczynić się opublikowanie twz. białej księgi w sprawie zmian w sądownictwie - powiedział we wtorek (27 lutego) minister ds. europejskich Konrad Szymański.

W Brukseli odbyło się tego dnia spotkanie ministrów ds. europejskich państw UE dotyczące m.in. Polski w kontekście uruchomionego w grudniu przez Komisję Europejską art. 7 unijnego traktatu. Na spotkaniu stanowisko KE zaprezentował jej wiceszef KE Frans Timmermans. W dyskusji głos zabrali przedstawiciele kilkunastu państw unijnych.

Polskę reprezentował Szymański, który - jak relacjonował dziennikarzom - zapowiedział przekazanie niebawem "białej księgi" dotyczącej zmian w sądownictwie. Dodał, że jest przekonany, iż zmieni ona wiele w kwestii poglądów państw członkowskich w dyskusji na temat praworządności w Polsce. Jego zdaniem ta dyskusja jest ciągle "zbyt ogólna".

"Będziemy oczekiwali od państw członkowskich, żeby wyrobiły sobie własną ocenę tej sytuacji i naprawdę stwierdziły, czy mamy do czynienia z jakimkolwiek wyraźnym ryzykiem jakiegokolwiek poważnego naruszenia praworządności. W naszym przekonaniu takiego wyraźnego ryzyka, poważnego zagrożenia nie ma" - powiedział.

"Chcielibyśmy, żeby państwa członkowskie podeszły do polskiej oceny reform wymiaru sprawiedliwości z tą samą uwagą, z tym samym zaufaniem, w końcu bezstronnością, tak aby każde z państw członkowskich wyraziło swoją własną opinię, a nie powtarzało opinii utartych przez ostatnie dwa lata w tej sprawie" - dodał minister.

Pytany, czy w stanowisku KE dostrzegł jakieś zmiany, Szymański odpowiedział, że nie można mówić o dużej zmianie jeśli chodzi o formalną stronę procesu. "Dyskusja (…) była bliźniaczo podobna do tej, której byliśmy świadkami kilka miesięcy temu. Państwa członkowskie, co dość oczywiste, z uznaniem odniosły się do dialogu oraz podkreśliły wagę wartości praworządności dla UE" - powiedział.

Dodał, że podczas dyskusji nie zauważył żadnego głosu krytycznego wobec Polski. "Zauważyłem oczekiwanie, aby dialog przyniósł rezultaty" - powiedział Szymański.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA