REKLAMA

Białystok, Biała Podlaska, Augustów: Kto senatorem? Oficjalne wyniki PKW

  • Autor: PAP/AT
  • 26 października 2015 21:27
Białystok, Biała Podlaska, Augustów: Kto senatorem? Oficjalne wyniki PKW Mandaty w wyborach w województwie podlaskim zdobyli kandydaci z PiS (Senat Rzeczypospolitej Polskiej, fot.wikipedia.org/Michał Józefaciuk/CC BY-SA 3.0)

Wszystkie trzy mandaty senatorskie w wyborach w województwie podlaskim zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. W poprzedniej kadencji PiS miał tam jednego senatora, drugiego PO, zaś trzeci senator był niezależny.

W okręgu nr 59, obejmującym północną i zachodnią część województwa, zwyciężył Bohdan Paszkowski z poparciem z 49,65 proc. głosujących. Będzie to jego trzecia z rzędu kadencja senatorska. Na Paszkowskiego głos oddało w niedzielę blisko 76,6 tys. wyborców; kolejny wynik miał kandydat PSL Mieczysław Bagiński, z poparciem prawie 42,7 tys. osób.

W okręgu nr 60, obejmującym centrum Podlaskiego (w tym stolicę województwa Białystok) mandat senatorski zdobył Jan Dobrzyński, w przeszłości m.in. senator i wojewoda podlaski (podobnie jak i Paszkowski), a do wyborów - radny sejmiku województwa podlaskiego. Jego wynik to 92,2 tys. głosów (45,89 proc. poparcia).

Najpoważniejszym konkurentem Dobrzyńskiego do mandatu był kandydat Platformy Obywatelskiej Maciej Żywno, do niedawna także wojewoda podlaski, a od wyborów samorządowych - wicemarszałek województwa podlaskiego. Na Żywnę głos oddało blisko 71,3 tys. osób.

W każdym z obu tych okręgów walka wyborcza toczyła się między sześcioma kandydatami do Senatu. Inaczej było w okręgu nr 61 (południowa i południowo-zachodnia część województwa), bo tu o mandat ubiegało się ich tylko dwóch: Tadeusz Romańczuk z PiS oraz Eugeniusz Czykwin z własnego komitetu wyborczego.

W ostatnich dwóch kadencjach parlamentu mandat zdobywał tu bardzo popularny w tej części regionu b. premier i b. szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz. W tej kadencji nie wystartował, ale poparł Czykwina, posła lewicy wielu kadencji. Wydawało się, iż zadanie ułatwi Czykwinowi też fakt, iż kandydatów jest tylko dwóch, a jego kandydatura została poparta również przez Zjednoczoną Lewicę, PO i PSL, które swoich kandydatów w tym okręgu nie wystawiły.

Wygrał jednak Tadeusz Romańczuk, prezes spółdzielni mleczarskiej w Bielsku Podlaskim. Otrzymał 54,63 proc. ważnych głosów - poparło go 39 607 osób. Na Eugeniusza Czykwina oddano 45,37 proc. (32 896 głosów). To o ponad 6 tys. głosów mniej niż uzyskał Cimoszewicz cztery lata temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA