REKLAMA

Bierecki, Stanisławek (PiS), Kogut (PiS), Fedorowicz (PO)... Kto jeszcze został szefem senackich komisji?

  • Autor: PAP
  • 13 listopada 2015 19:19
Bierecki, Stanisławek (PiS), Kogut (PiS), Fedorowicz (PO)... Kto jeszcze został szefem senackich komisji? Na zdjęciu Stanisław Kogut, nowo wybrany przewodniczący komisji infrastruktury (fot. Sławomir Kaczorek/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Senat wybrał w piątek szefów 15 senackich komisji stałych, w tym nowej komisji infrastruktury oraz połączonej komisji spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej - które w poprzedniej kadencji funkcjonowały oddzielnie.

Senat, który wznowił swoje obrady w piątek po godz. 17.30, zdecydował, że przewodniczącym senackiej komisji budżetu i finansów publicznych został senator Grzegorz Bierecki (niezależ.), przewodniczącym komisji gospodarki narodowej i innowacyjności, Andrzej Stanisławek (PiS), a przewodniczącym komisji infrastruktury - Stanisław Kogut (PiS).

Ponadto przewodniczącym komisji kultury i środków przekazu został Jerzy Fedorowicz (PO), przewodniczącym komisji nauki, edukacji i sportu Kazimierz Wiatr (PiS), a Jarosław Rusiecki (PiS) został przewodniczącym komisji obrony narodowej.

Senatorowie zdecydowali też, że Michał Seweryński (PiS) obejmie funkcję przewodniczącego senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, Jarosław Duda będzie przewodniczącym komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, a Jerzy Chróścikowski (PiS) - przewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Piotr Zientarski (PO) będzie przewodniczył komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, Janina Sagatowska (PiS) - przewodniczącą komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą, a Marek Rocki (PO) - przewodniczącym komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej.

Senator Zdzisław Pupa został przewodniczącym komisji środowiska, Bohdan Paszkowski - szefem komisji ustawodawczej, a Waldemar Kraska - przewodniczącym komisji zdrowia.

W piątek rano Senat dokonał zmian w swoim regulaminie, dzięki czemu m.in. powołano odrębną komisję infrastruktury, a także połączono w jedną dwie dotychczasowe senackie komisje: spraw zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej.

Komisja infrastruktury ma zajmować się niektórymi z kwestii, które dotychczas leżały w gestii komisji gospodarki - to kwestie dotyczące gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, budownictwa, transportu, łączności, informatyzacji oraz gospodarki morskiej.

Wyodrębnienie osobnej komisji infrastruktury - jak mówił w Senacie poseł sprawozdawca komisji regulaminowej Krzysztof Słoń - związane jest z zaplanowaną intensyfikacją prac nowego rządu w kwestiach gospodarki, infrastruktury i rozwoju oraz energetyki i związanymi z nimi planami legislacyjnymi.

W rządzie Beaty Szydło, który ma zostać powołany w przyszłym tygodniu, mają funkcjonować m.in. resorty infrastruktury i budownictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi.

Połączenie w jedną dwóch dotychczasowych komisji: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej senator Słoń uzasadniał globalizacją nie tylko w sferze gospodarki, ale i stosunków międzynarodowych oraz tym, że sprawy UE "zostały w ostatnich latach w sposób znaczących przepracowane i dopracowane również w kwestiach legislacyjnych".

Zakończenie posiedzenia

W piątek ok. godz. 19.10 Senat zakończył pierwsze posiedzenie w IX kadencji, rozpoczęte jeszcze w czwartek 12 listopada. Następne zaplanowane jest na 18 i 19 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA