REKLAMA

Biernacki: Nie ma raportów szefów służb specjalnych o odejściu ze służby

  • Autor: PAP
  • 13 listopada 2015 17:39
Biernacki: Nie ma raportów szefów służb specjalnych o odejściu ze służby Marek Biernacki: Nie ma raportów o odejściu ze służby szefów służb specjalnych. Nikt nie złożył takich raportów (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Nie ma raportów o odejściu ze służby szefów służb specjalnych - powiedział PAP w piątek koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki. "Nikt nie złożył takich raportów" - podkreślił.

"Informacje, że ktoś z szefów służb złożył takie raporty, są nieprawdziwe" - oświadczył Biernacki. "Szefowie służb znają swoją odpowiedzialność. Być może jest to marzenie PiS-u, ale żadna taka dymisja nie została złożona" - dodał.

"Szef Agencji Wywiadu wie, co to jest honor oficerski, nie trzeba go o tym pouczać, a na pewno nie ludzie, którzy próbują łamać zasady demokratyczne w komisji służb specjalnych" - stwierdził koordynator ds. służb. Nawiązał do proponowanych przez PiS zmian w regulaminie Sejmu - ograniczenia liczby posłów w speckomisji i zniesienia zasady rotacyjności przewodniczącego co pół roku między opozycją i koalicją.

Kilka dni temu Biernacki mówił PAP, że istotne jest, by ze służb odeszło jak najmniej funkcjonariuszy, bo zbyt radykalne zmiany personalne w służbach mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa. "Żyjemy w jasno określonym czasie – zagrożeń ze strony i terroryzmu islamskiego, przyjęciem i weryfikacją emigrantów oraz w ciągle dynamicznej i niebezpiecznej sytuacji na Wschodzie w związku z działaniami ze strony Rosji" - przypomniał wtedy koordynator.

„To jest najważniejszy element - o tym trzeba pamiętać – że bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze, a nie porachunki partyjne” - mówił wtedy Biernacki.

Przyszły minister - koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, b. szef CBA - mówił w dniu inauguracji Sejmu pytany o odejścia szefów, że negatywnie ocenia takie decyzje. Według niego powinni wypełniać do końca swoje funkcje, czekać na rozmowę ze swoim przełożonym, niezależnie od tego, że ktoś tej funkcji pełnił nie będzie.

Szefów służb specjalnych powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta i sejmowej komisji do spraw służb specjalnych oraz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych. W służbach wojskowych wniosek o zmiany składa szef MON.

Szefowie służb cywilnych - ABW i AW podlegają bezpośrednio premierowi, a szefowie SKW i Służby Wywiadu Wojskowego Ministrowi Obrony Narodowej. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego podlega premierowi, powoływany jest na czteroletnie kadencje – maksymalnie dwie. Obecny szef Paweł Wojtunik został powołany na drugą kadencję 31 grudnia 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Teodor 2015-11-13 23:04:51
    Pan Marek Biernacki nie powinien być taki butny, bo ma dużo "za uszami". Służby specjalne, w czasie trwania poprzedniego nie-rządu, wpisywały się w jego politykę i nie wywiązywały się ze swoich obowiązków wobec Polski i narodu. Na pewno, powinny być z tego rozliczone i to bardzo szczegółowo, z wyciągnięciem konsekwencji, nie tylko służbowych. Wypowiedź Marka Biernackiego, w takim tonie (prawie jak groźba), pozwala jednoznacznie, na poddanie jego działalności szczególnej ocenie w kontekście wielu "niedociągnięć" i uchybień. Ciekawe, czy nie zostały zniszczone , lub "zdekompletowane" materiały operacyjne. Najwyższa pora na gruntowne zmiany i odbudowanie lojalnych wobec Polski, służb. Praca bardzo trudna, ale konieczna jeżeli chcemy mieć zapewnione bezpieczeństwo. Jeżeli nie zostaną przekazane, naszej nowej władzy, wszystkie dokumenty sieci agenturalnej i "wrażliwe" materiały, to możemy się pożegnać z bezpieczeństwem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA