REKLAMA

Bill Clinton podpadł Polonii za Atlantykiem swoją krytyką rządu w Warszawie

 • Autor: GP
 • 17 maja 2016 18:59

• W czasie kampanijnego wiecu wyborczego w USA były prezydent tego kraju Bill Clinton skrytykował władze w Warszawie.
• Stwierdził, że Polska "odrzuciła demokrację," czym popadł w konflikt ze środowiskami polonijnymi. Amerykańscy Polacy są w dużej części zwolennikami opcji rządzącej nad Wisłą.
• Clinton wspiera swoją żonę w staraniach o Biały Dom.

Bill Clinton, 42 prezydent USA w kampanii wyborczej swojej małżonki wyraził się krytycznie o rządach PiS w Warszawie. Pokusił się o stwierdzenie, że Polska "odrzuciła demokrację".

- Polska i Węgry nie byłyby wolne, gdyby nie USA - mówił amerykański polityk. - (...) Teraz po Zimnej Wojnie chcą putinowskiego autorytaryzmu. Tylko dajcie nam autorytarną dyktaturę i wydalcie obcokrajowców. Brzmi znajomo?

Sytuacja została skrytykowana przez przedstawicieli Polonii. Członek Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula nie wyklucza wycofania poparcia dla Hillary Clinton w jej kampanii o Biały Dom.

Czytaj: Kompromis wokół TK nabiera realnych kształtów?

MSZ Rzeczpospolitej także skrytykowało ton wypowiedzi byłego prezydenta USA.

- Opinia prezydenta Clintona jest skrajnie niesprawiedliwa - można było przeczytać w oficjalnym stanowisku ministerstwa spraw zagranicznych. Podkreślono również, że w USA trwa kampania wyborcza, co rzutuje na cały kontekst wypowiedzianych słów.

O niefortunną wypowiedź byłego prezydenta USA zapytano Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS nie był zaskoczony i nazwał wypowiedź efektem "nieporozumienia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Podatnik 2016-05-17 23:37:12
  Amerykańscy polonusi powinni masowo wracać do pisowskiego raju. Albo co najmniej wyłożyć z pięć miliardów zielonych na kopalnie. Inaczej będą po prostu śmieszni.
 • Pesymista 2016-05-17 22:43:03
  Do Alfred: Oni kasę ty koryto. Ujawnij zatem do jakiego fotela swój tyłek przykleiłeś.
 • Alfred 2016-05-17 19:57:57
  Kochany Radek podrzucił Clintonowi ten temat, tą wiadomość? Clintonowie to tylko mają kasę na uwadze, może tu chodzi o duże pieniądze, ale nie wiadomo dla kogo i od kogo?
 • Kolega_Billa 2016-05-17 19:56:51
  Och Bill :) urwij.pl/bill_clinton_podpadl_za_blantaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA