REKLAMA

Bill Gates przedstawił w Paryżu inicjatywę na rzecz czystej energii

  • Autor: PAP/em
  • 30 listopada 2015 15:33
Bill Gates przedstawił w Paryżu inicjatywę na rzecz czystej energii Bill Gates przedstawił inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu (fot. flickr)

Bill Gates przedstawił swój pomysł w Paryżu na konferencji klimatycznej ONZ, w obecności prezydenta USA Baracka Obamy i szefów rządów z ok. 20 państw.

Na spotkaniu obecny był także szef Amazona Jeff Bezos, założyciel Facebooka Mark Zuckerbeg, była szefowa Hewlett-Packard Meg Whitman, współzałożyciel przedsiębiorstwa informatycznego SAP Hasso Plattner, najzamożniejszy przedsiębiorca Afryki Aliko Dangote, finansiści George Soros i John Doerr, a także założyciel firmy Virgin Richard Branson. Wszyscy ci pierwszoligowi przedsiębiorcy zadeklarowali, że chcą częścią swego majątku wesprzeć badania w dziedzinie czystej energii.Poparcie dla projektu zapowiedziało ok. 20 państw, w tym Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Zadeklarowały one, że w ciągu pięciu lat podwoją nakłady na rozwijanie źródeł czystej energii, by zmniejszyć emisję szkodliwych gazów takich jak CO2.

Źródła czystej, przystępnej cenowo i niezawodnej energii mogłyby pomóc utrzymać stabilny poziom cen, umożliwiając mniej zamożnym krajom podniesienie się z biedy - przekonywał Gates. "Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych 15 lat nastąpi wielki przełom, którego potrzebujemy do zrealizowania tych wszystkich celów" - dodał.

Rozpoczęta w poniedziałek konferencja klimatyczna COP21 potrwa do 11 grudnia i ma doprowadzić do zawarcia ambitnego porozumienia klimatycznego, które ma nie dopuścić do wzrostu średniej temperatury o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Premier Beata Szydło przybyła w poniedziałek na szczyt w Paryżu, gdzie blisko 200 państw ma się porozumieć, jak chronić klimat globu. Na szczycie klimatycznym ONZ w Paryżu (COP21) jest kilkunastu polskich negocjatorów. Towarzyszą im doradcy i eksperci. Do tego dochodzi 40 osób m.in. z przemysłu, uczelni i innych organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-11-30 16:17:20
    Może być - za prywatne pieniądze, bez ekstra wsparcia państwa i przymusowych obciążeń konkurencji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA